Cukrovar neodobral od pestovateľov všetku repu
Aktuálna cukrovarnícka kampaň nemá pre mnohých poľnohospodárov sladkú príchuť. Bola dlhá a pretkaná zrážkami. Desiatky hektárov cukrovej repy zostali v zemi kde hnijú a tisícky ton buliev neboli od pestovateľov odobraté. Výpadky v tržbách poľnohospodárov tak dosiahnu stovky tisíc eur.
Straty
„Kampaň bola veľmi náročná z pohľadu poveternostných podmienok a aj z hľadiska kvality repy. Niektoré parcely boli napadnuté phytoplazmou, čo zhoršovalo technologickú kvalitu,“ uviedol pre poľnoinfo.sk Adrian Šedivý, riaditeľ pre poľnohospodárske operácie v seredskom cukrovare.
Cukrovar v Seredi začal kampaň v polovici septembra a skončil 7. februára 2024. Zber bol náročný z dôvodu nadmerných zrážok. Viacerým poľnohospodárskym podnikom tak zostala cukrová repa v zemi. Ide o desiatky hektárov. Čo hektár to šesťdesiat – sedemdesiat ton, čo tona, to takmer 50 eur straty.
Spoločnosti Agrocoop Imeľ zostalo nevyoraných 23 hektárov repy. A to sa jej konateľ Alexander Pastorek ešte v lete, či na začiatku jesene tešil, ako porast cukrovej repy vyzerá.
„Naša spoločnosť mala možno za ostatných 5 rokov porast cukrovej repy historicky jeden z tých lepších. Zdravotne vyzerala veľmi dobre, zaburinenosť takmer žiadna. Čo viac môže potešiť poľnohospodára, ako keď vidí pekný porast a teší sa na zúročenie úrody v jesennom období?“ pýta sa Alexander Pastorek.
Spoločnosť Agrocoop Imeľ pestuje cukrovú repu na výmere 50 hektárov. V minulosti to bolo raz toľko. V posledných rokoch z dôvodu plnenia environmentálnych cieľov a silnej živočíšnej výroby sa jej výmera ustálila na aktuálnej produkcii, no zdá sa, že v tomto roku už na tamojších poliach nemusí byť zastúpená vôbec.
Lepšia neskôr, až nakoniec vôbec
„Mali sme záujem vybrať cukrovú repu čím skôr, aj sme kontaktovali firmu, ktorá realizovala zber a ktorú organizuje kvázi cukrovar. Zber sa nedeje od ľubovôle pestovateľov, ale je to organizované z pohľadu cukrovaru, čomu rozumieme. Trošku máme ťažké srdce na cukrovar v tomto roku, pretože zdravú repu stále odkladal a snažil sa zachraňovať tú repu, ktorá možno z pohľadu zdravotného či iných dôvodov na tom bola horšie,“ hovorí Alexander Pastorek.
V súčasnosti je nepozberaná cukrová repa stále na poliach v okolí Imeľa a cukor z nej už nebude. Cukrovarnícka kampaň seredského cukrovaru skončila pred vyše týždňom.
„Tiež čítam médiá, ako ostatní poľnohospodári, nie len obilniny, ale aj cukor sa dováža z Ukrajiny. Vieme si predstaviť, že môžu mať problémy. Len to treba komunikovať úprimne a otvorene. Treba povedať, že už nepotrebujeme toľko hektárov, koľko sme potrebovali predtým, potrebujeme menej. Nevidíme v tom žiadnu tragédiu, nájdu sa vždy pestovatelia, ktorí sú rozhodnutí od produkcie odísť. Len táto voľba nechať to nejak tak vyhniť u producentov, aby na tom urobili stratu v období, keď sú v dosť ťažkej finančnej situácii – nepovažujem to za korektný krok,“ hovorí Alexander Pastorek.
Neodobrali 5 tisíc ton
Veľmi podobne reaguje pestovateľ zo západného Slovenska, s ktorým sme hovorili. Okrem toho, že mu niekoľko hektárov repy zostalo nevyoranej v zemi, cukrovar neodobral ani všetku repu umiestnenú na skládke.
„Kampaň bola dlhá, mali pravdepodobne dostatok cukru, takže oni svoje plány splnili a to, čo bolo navyše, či z toho bol cukor, alebo nebol, nemali záujem to dokončiť,“ uviedol náš respondent, ktorý vzhľadom na to, že plánuje pokračovať v pestovaní cukrovej repy, nemal záujem zverejniť svoje meno.
S názorom, že by cukrovar nepotreboval ďalšiu repu, nesúhlasí Adrián Šedivý.
„To určite pravda nemôže byť. Ako som vás informoval, spracovali sme 875 tisíc ton repy a tak by sme spracovali aj 5 tisíc ton k tomu. V cukre ide o malé množstvo. Za tento objem by sme si asi nechceli kaziť reputáciu,“ hovorí zástupca cukrovaru.
Neodobratá repa tvorí 0,5 percent spracovania cukrovaru.
Nespĺňala normy
„Repu sme odmietli nie len na konci kampane, ale aj v strede kampane u iného pestovateľa, preto táto téza neobstojí,“ hovorí Adrián Šedivý.
Podľa našich poznatkov by ale prípad v strede kampane mal byť iný. Konkrétny pestovateľ z okresu Nové Zámky mal skúšať nový minimalizačný postup a do neupraveného strniska na jar zasial sejačkou, ktorá ani nebola bezorebná, cukrovú repu. Výsledkom bolo, že repa sa nedokázala dostatočne dobre zakoreniť a vyrastené bulvy mali byť do dvoch tretín vystrčené z pôdy. Z dôvodu horúceho leta sa akoby uvarili a znehodnotili.
„Áno, cukrová repa mimo špecifikácie slovenskej STN 462 110 normy síce nebola vykúpená, ale vždy sa jednalo len o malú časť produkcie od jednotlivých dodávateľov, ktoré nesplnili parametre,“ informuje Adrián Šedivý.
Konkrétne v prípade nášho respondenta išlo o niekoľko percent jeho produkcie. Nesúhlasí s tým, že kvalita neodobratej repy mala byť iná, ako tá, ktorú dovtedy cukrovar odoberal.
„Kampaň bola dlhá, ľudia aj stroje unavení a oni sa ju snažili ukončiť stoj čo stoj,“ popisuje svoje pocity farmár zo západného Slovenska.
Aké sú možnosti?
Respondent bude v pestovaní cukrovej repy pokračovať. Za nevyoranú a neodobratú repu však aj on odpíše straty v desiatkach tisíc eur. Ako hovorí, inú možnosť veľmi ani nemá.
„Zatiaľ zostávam pri pestovaní cukrovej repy. Ide o to, že je to síce nejaká strata, no keby som upustil od pestovania, potrestám sám seba, lebo nákupné ceny cukrovej repy sú vyššie, ako boli predchádzajúce roky a ceny ostatných komodít – napríklad obilnín, sú momentálne nezaujímavé,“ informuje nás pestovateľ.
Adrian Šedivý verí, že podobná situácia s komplikáciami v cukrovarníckej kampani alebo kvalitou buliev sa opakovať nebude.
„Pevne veríme, že išlo o výnimočný jav a že sa podobná situácia nebude opakovať. V histórii nášho cukrovaru sa takáto situácia ešte nevyskytla,“ uzavrel zástupca seredského cukrovaru.
Nie je to náhodou výsledok zrušených kvót na cukor? Ale i zníženej ochrany trhu únie?
napr. :
Ako hlavný dovozca trstinového cukru poskytuje EÚ rozvojovým krajinám bezcolný prístup na trh EÚ na základe dohody „Všetko okrem zbraní“ a dohôd o hospodárskom partnerstve s africkými, karibskými a tichomorskými krajinami.
zdroj . web EÚ
KONEČNE sa cukrová postupová TRHOVO‼️👏
V cukre sme prebytkoví .
Aj poľnohospodśrstvo je podnikanie ‼️
Má špecifiká a riziká . Ako každé podnikanie .
Hlinikáreň v Žari nad Hronom tiež “skončila “.
Taký je biznis
Nerobme z farmárov chránený druh živočícha ‼️‼️
Presne tak . Ak vstupná surovina nespĺňa požadované minimálne kritéria , nik ju nevykúpi. Chvem dodávať mlieko do mliekarne , musím spĺňať minimálne kritéria na celkový počet mikroorganizmov , alebo somatických buniek . Skysnuté mlieko nevykúpi žiadna mliekareň, zhnité mäso alebo páchnuci kadáver žiadny bitúnok , a tak isto zhnitú… Celý komentár »
👏👍