Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Zo sveta

ČR: Štát pozastavil povolenie na plošné použitie jedu proti hrabošom

ČR: Štát pozastavil povolenie na plošné použitie jedu proti hrabošom
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Štát dočasne pozastavil povolenie na plošné použitie jedu proti hrabošom, informovalo dnes (9.8.2019) české ministerstvo poľnohospodárstva. Úrad zvolal diskusiu po vlne kritiky, v ktorej ministerstvo životného prostredia a ekologické organizácie upozornili na to, že plošná aplikácia jedu Stutox II môže ohroziť vtáky, divú zver alebo psy a mačky.

Predseda Poľnohospodárskeho zväzu ČR Martin Pýcha dnes na tlačovej konferencii povedal, že premnoženie hrabošov je bežnou vecou, ​​ale nie v súčasnej miere. Zväz podľa neho s prerušením výnimky nesúhlasí. Štát zatiaľ zaznamenal žiadosť o 20-povolení na plošné využitie prípravku, dodal. Žiadny poľnohospodár to ale zatiaľ nevyužil, počítali s plošnou aplikáciou na konci budúceho týždňa. Teraz predpokladá, že poľnohospodári počkajú na výsledky pondelkového rokovania.

Škody môžu presiahnuť miliardu českých korún

„Sme v situácii, keď nám beží čas. Poľnohospodári sa pripravujú na zakladanie ozimín. Hrozí, že budú nútení používať neštandardné prostriedky. Dúfam, že k tomu nedôjde, pretože by boli sami proti sebe a obrátila by sa proti nám aj verejnosť,“ povedal Pýcha.

Škody na plodinách spôsobené hrabošmi tento rok, podľa neho, môžu presiahnuť miliardu českých korún. Finálne súčty strát budú mať poľnohospodári až na jeseň po zbere cukrovej repy.

Podľa ministerstva bude zatiaľ možné aplikovať prípravok len do nôr.

„V túto chvíľu som pozastavil povolenie plošne rozmiestniť prípravok Stutox II na najhoršie postihnutých poľnohospodárskych plochách. V mnohých okresoch síce výskyt hraboša dosahuje kalamity a poľnohospodárom reálne hrozia škody vo výške stoviek miliónov korún, ale budeme hľadať pre všetky strany prijateľné riešenie, ktoré by situáciu upokojilo,“ uviedol český agrominister Miroslav Toman (ČSSD).

Ministerstvo sa podľa neho bude snažiť s ďalšími štátnymi orgánmi nájsť metódu, ako kalamitný výskyt hrabošov zastaviť.

„Aj preto sme dnes ponúkli zástupcom ministerstva životného prostredia, aby sami iniciatívne navrhli riešenie. Ak sa totiž nepodarí populáciu hrabošov dostatočne eliminovať, hrozí, že pri miernej zime, kedy budú mať hlodavce priaznivé podmienky, bude budúci rok ešte katastrofálnejší,“ dodal minister.

MZe: Neúčinná je aj hlboká orba

Prípravok na hubenie hrabošov bude zatiaľ možné aplikovať len do nôr. Ministerstvo poľnohospodárstva začne hľadať spôsoby, ako poľnohospodárom kompenzovať vzniknuté straty za poničenú úrodu. V túto chvíľu ale peniaze na odškodnenie nie sú.

Podľa Pýchu z Poľnohospodárskeho zväzu navyše ani neexistuje dotačný titul, ktorý by bol notifikovaný v Európskej komisii. Zväz sa snaží rokovať o príspevku na samotný jed na hlodavce, pretože je drahý, ale ministerstvo podľa neho zatiaľ nič nesľúbilo.

Hraboše sú podľa ministerstva v niektorých regiónoch natoľko premnožené, že nie sú účinné ani agrotechnické opatrenia, ako je hlboká orba.

„Premnoženie je spojené so zdravotnými rizikami aj pre ľudí. Niektoré štúdie preukázali, že hraboš poľný je zdrojom chorôb tularémie, leptospirózy, kliešťovej encefalitídy, toxoplazmózy, spirochéty a ďalších. Začiatkom zimy vnikajú hlodavcami i do sídlisk a poľnohospodárskych objektov, do záhrad a do okrajov vidieckych sídiel,“ uviedol úrad.

Krajinné prvky sú skôr na škodu

Zväz dnes vyzval ministerstvo zdravotníctva, aby sa k tejto potenciálne rizikovej situácii choroby postavilo.

„Žiadny prirodzený predátor nemôže na zvýšený výskyt tohto poľného škodcu reagovať. Dokonca ani vytvorenie priaznivých podmienok v podobe častejších krajinných prvkov. Naopak. Tieto krajinné prvky mu poskytujú útočisko a ochranu pred dravcami a šelmami a odtiaľ sa rozšíril aj pri súčasnej katastrofe,“ dodáva zväz .

Podľa neho to dokladá aj história, napríklad po druhej svetovej vojne v roku 1946 v niektorých oblastiach spôsobili katastrofálne nízku úrodu.

„Ostatne dokladom je aj dnešná situácia v dolnom Rakúsku, kde tamojší poľnohospodári hlásia obrovské až 100-percentné škody spôsobené hrabošmi,“ dodal hovorca zväzu Vladimír Pícha.

Ministerstvo vo štvrtok uviedlo, že žiadny poľnohospodár zatiaľ plošné použitie jedu nevyužil. Musel by ho nahlásiť tri dni pred aplikáciou, čo sa nestalo.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments