Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Zaujímavosti Zo sveta

ČR: Poľnohospodári demonštrujú proti zmenám v dotáciách pred úradom vlády

ČR: Poľnohospodári demonštrujú proti zmenám v dotáciách pred úradom vlády
insert_photoFacebook Zemědělský svaz ČR

Pred úradom vlády ČR demonštrujú českí poľnohospodári proti zmenám dotačných plánov na vyplácanie peňazí medzi rokmi 2023 a 2027. Predsedovia päťkoalície ich teraz prejednávajú. Podľa hovorcu pražskej polície Jana Daňka sa na protestnej akcii zišlo okolo 4500 ľudí. Demonštráciu s podtitulom O nás bez nás zorganizovala Agrárna komora ČR spoločne s Poľnohospodárskym zväzom ČR.

Dožadujú sa toho, aby s nimi vláda rokovala

České ministerstvo poľnohospodárstva navrhuje okrem iného zastropovanie dotácií veľkým poľnohospodárskym podnikom. Rovnako chce upraviť dotačný systém tak, aby bol šetrnejší k prírode a pôde. Účastníci protestu, ktorý začal v utorok (11.1.2022) okolo 17.30, opakovane obviňujú vládu z toho, že ich chce okradnúť o peniaze. Rečníci žiadajú rovnaké podmienky pre českých poľnohospodárov a dožadujú sa toho, aby s nimi vláda rokovala o podporách.

Na mieste bol pohrebný veniec symbolizujúci smrť českého chovu ošípaných. Prítomní poľnohospodári uviedli, že na každej ošípanej prerábajú 800 až 1000 českých korún. Niektorí účastníci protestu mali so sebou transparenty s nápismi ako České potraviny pre český národ, Neberte nám prácu alebo Bez dotácií nás západ prevalcuje.

Ministerstvo poľnohospodárstva, ktoré je vedené ľudovcami v decembri oznámilo, že sa rozhodlo pre úpravy strategického plánu, aby bol šetrnejší k prírode a pôde. Vyjednalo tiež posun termínu odoslania finálneho návrhu na posúdenie EK.

Pôvodnú verziu plánu ekologické organizácie kritizovali, podľa nich dostatočne neprispievala k ochrane prírody a krajiny. Podľa januárového vyjadrenia hovorcu ministerstva Vojtecha Bíleho je potrebné odoslať plán Európskej komisii čo najskôr.

Komora a zväz chcú, aby sa strategický plán poslal Európskej komisii na schválenie v podobe, ktorú odsúhlasila bývalá vláda. Prekáža im okrem iného nedostatočné prerokovanie plánovaných zmien s poľnohospodárskou verejnosťou. Proti argumentom demonštrantov sa postavila Asociácia súkromného poľnohospodárstva (ASZ), ktorá si naopak zmeny v stratégii praje. V dnešnom otvorenom liste predsedovi vlády označili protest za politickú demonštráciu sily agrobarónov.

Ak zmeny, ako je napríklad takzvané zastropovanie platieb, teda maximálna hodnota dotácie na jednu farmu, prejdú, Agrárna komora plánuje aj ústavnú sťažnosť kvôli spôsobu prejednávania. Podľa prezidenta komory Jana Doležala nie je schválenie zmien bez diskusie s poľnohospodárskou verejnosťou legálne. Podľa predsedu Regionálnej agrárnej rady Libereckého kraja Roberta Erlebacha komora už sťažnosť na Ústavný súd pripravuje.

Tlak agrokoncernov

Podľa europoslankyne za ODS a predsedníčky Spolku pre obnovu vidieka Veroniky Vrecionovej na dnešnej demonštrácii nejde o dobrý stav poľnohospodárstva a vidieka.

„Za ich (komory a zväzu) nátlakom treba vidieť niekoľko desiatok najväčších agrokoncernov, ktoré majú záujem na privatizácii čo najväčšieho množstva dotácií. Vláda Andreja Babiša ešte na poslednú chvíľu zmenila nové dotačné pravidlá tak, aby z nich čo najviac mohli čerpať najväčšie poľnohospodárske podniky na úkor malých a stredných,“ uviedla.

 

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: Facebook Zemědělský svaz ČR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments