Zadajte hľadaný výraz

Živočíšna výroba Zo sveta

ČR: Bitúnky asi budú musieť mať kamery na sledovanie zaobchádzania so zvieratami

ČR: Bitúnky asi budú musieť mať kamery na sledovanie zaobchádzania so zvieratami
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Všetky české bitúnky zrejme budú musieť mať povinne od roku 2026 kamerové systémy, aby bolo možné sledovať, ako ich zamestnanci zaobchádzajú so zvieratami. Počíta s tým vládna veterinárna novela, ktorú v piatok (28.6.2024) v úvodnom kole rokovania podporila Snemovňa. Pred ďalším schvaľovaním návrh prerokuje parlamentný poľnohospodársky výbor.

Český minister poľnohospodárstva Marek Výborný (KDU-ČSL) uviedol, že nová povinnosť je reakciou na excesy pri zaobchádzaní so zvieratami vo viacerých bitúnkoch najmä z vlaňajšieho leta. Poznamenal, že väčšina veľkých prevádzok už kamery inštalované má. Pre ostatných má účinnosť novely až od roku 2026 zabezpečiť, aby sa na novú povinnosť pripravili. Kamery budú musieť byť podľa ministra povinné tak na vykládke, ako aj pri preháňaní zvierat. Pod kontrolou majú byť miesta, kde české ministerstvo spolu so Štátnou veterinárnou zistili najčastejšie problematické správanie k zvieratám.

Podpredsedníčka Pirátov Klára Kocmanová sa postavila za to, aby kamery boli povinné nielen na vykládke a nakladaní, ale vo všetkých priestoroch, kde sú zvieratá chované na mäso. Niekdajší minister poľnohospodárstva Petr Bendl (ODS) uviedol, že nevidí dôvod na nejaké väčšie rozširovanie vládneho návrhu, diskusii sa ale nebráni. Pripojil sa k nemu aj poslanec Josef Kott z opozičného hnutia ANO. Poslanec SPD Oldřich Černý uviedol, že toto opozičné hnutie k predlohe žiadne úpravy nechystá.

Za porušenie povinností týkajúcich sa prevádzkovania kamerového systému, ktorý má stáť podľa ministra okolo 8 tisíc eur (200.000 českých korún) na jednu prevádzku, má novela umožniť uloženie pokuty v rovnakej maximálnej výške. V prípade zistenia týrania zvierat by mohla byť prevádzkovateľovi bitúnku uložená pokuta až do výšky 120 tisíc eur (tri milióny korún). Kamerový systém bude po 30 dní uchovávať záznam pre prípadnú kontrolu zo strany Štátnej veterinárnej správy.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments