Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Z ekonomiky

ČR: Agrárna komora chce, aby štát spolufinancoval druhý pilier 60 percentami

ČR: Agrárna komora chce, aby štát spolufinancoval druhý pilier 60 percentami
insert_photoarchív poľnoinfo.sk - Jan Doležal

Agrárna komora ČR chce, aby štát v ďalšom období spolufinancoval európsky rozvojový program aspoň zo 60-tich percent. V súčasnom období je to 35 percent, v budúcom sa však počíta s poklesom platieb od Európskej únie. ČTK to dnes povedal prezident komory Jan Doležal.

Zo súčasného Programu rozvoja vidieka mohli poľnohospodári, potravinári a lesníci čerpať do roku 2020 až 97 miliárd českých korún. Podiel českého rozpočtu na programe bol 35 percent. Zvyšok tvorili európske zdroje.

Pretože sa v budúcom období počíta s poklesom platieb od Európskej únie, štát sa podľa hovorcu českého ministerstva poľnohospodárstva Vojtecha Bílého snaží o zabezpečenie zvýšenej sumy z českého rozpočtu.

“Ministerstvo sa usiluje o zabezpečenie zodpovedajúcej sumy národného spolufinancovania Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka, ktorá by dostatočne reflektovala na zvyšujúce sa požiadavky poľnohospodárov v oblasti udržateľnosti životného prostredia a podporovala rozvoj konkurencieschopnosti celého sektora,” povedal dnes hovorca.

Ak by mali byť pokryté všetky požiadavky napríklad zo strany Európskeho parlamentu v plánovanom rozsahu, je podľa neho potrebné zabezpečiť 67-percentné kofinancovanie zo štátneho rozpočtu.

“V absolútnej sume to predstavuje približne 67 miliárd českých korún,” povedal.

ČTK informuje, že Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora chce, podľa predsedu Emila Macha, zvýšiť podiel kofinancovania zo súčasných 25 percent na 45 percent.

Agrárnici argumentujú hlavne zvyšujúcimi sa ekologickými požiadavkami, napríklad desaťpercentným úhorom na ornej pôde alebo snahe znížiť množstvo využívaných prípravkov na ochranu rastlín a hnojív. Ak budú tieto novinky v budúcom období povinné, budú mať väčšie náklady na produkciu rovnakého množstva potravín. To sa podľa komory odrazí v cene jedla. Podľa Doležala, poľnohospodári zvyšujúce sa náklady nemôžu brať na svoje plecia, pretože predávajú komodity za rovnaké ceny, ako pred 20 rokmi.

 

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - Jan Doležal

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1549 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments