Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Zaujímavosti Zo sveta

Chýbajúca živočíšna výroba zhoršuje stav pôdy

Chýbajúca živočíšna výroba zhoršuje stav pôdy
insert_photopixabay.com

Stav pôdnej biodiverzity v českej krajine je vinou intenzívnej poľnohospodárskej produkcie veľmi zlý. Pôda stratila kvôli veľkému obmedzeniu vstupu organickej hmoty schopnosť zadržiavať vodu a živiny. Na konferencii Fórum pre budúcnosť poľnohospodárstva a lesníctva v Prahe to povedal bývalý český minister životného prostredia, biológ a terajší poradca na ministerstve životného prostredia Ladislav Miko.

Česko si podľa Mika nemôže dovoliť pokračovať v starostlivosti o krajinu bez zmeny prístupu. Upozornil, že už nemožno hovoriť len o udržiavaní rozmanitosti organizmov v pôde a krajine.

Dostali sme sa do takej krízy, že ju (pôdu) bude najprv potrebné obnoviť a potom sa snažiť ju udržiavať, pretože súčasný stav najmä v intenzívne obhospodarovanej poľnohospodárskej krajine je zlý,” povedal.

Intenzívne poľnohospodárstvo podľa neho spôsobilo, že sa dramaticky obmedzil vstup organickej hmoty do pôdy a potrebné živiny pre plodiny sú dodávané hlavne minerálnym hnojením.

“Problém je, že sa nám rúca štruktúra pôdy a schopnosť pôdy zadržiavať vlahu a udržať živiny, ktoré tam dodávame,” uviedol.

Doplnil, že je tiež potrebné hnojiť oveľa viac ako v minulosti.

Treba podľa neho hľadať riešenie, ako organickú hmotu do pôdy vracať, čo tiež môže pomôcť so zvládaním klimatickej krízy. Pôda je najväčšou zásobárňou uhlíka a v posledných rokoch namiesto toho, aby uhlík zachytávala, ho uvoľňuje.

“To je zlomový bod, ktorý sa musí riešiť,” povedal.

Pôda sa nedá vyrobiť

Problém vidí tiež v súčasnej štruktúre krajiny, kde chýbajú prvky podporujúce aj pôdnu biodiverzitu, ako sú remízky, lesíky, trávnaté medze alebo kvitnúce pásy. Podľa Mika ich nestačí mať len na okrajoch veľkých lánov plodín.

Upozornil na to, že kvalitná poľnohospodárska pôda sa nedá vyrobiť, preto treba do nej vrátiť organickú hmotu. Malo by sa tiež pracovať na moderných prístupoch k poľnohospodárstvu ako je napríklad striedanie plodín.

Posilnenie ekologických ambícií poľnohospodárskej politiky

Ekologické organizácie, ako napríklad Hnutie Dúha, nedávno vyzvali ministrov pôdohospodárstva a životného prostredia na posilnenie ekologických ambícií poľnohospodárskej politiky ČR. Požadujú väčší dôraz na ochranu pôdy a biodiverzity. Nastavenie dotácií by podľa nich malo poľnohospodárov viac motivovať k šetrnému zaobchádzaniu s pôdou.

Jednou z možností, ako do pôdy  dostať organické látky sú organické hnojivá. Poľnohospodári však upozorňujú, že v súčasnosti pre vysoké ceny energií alebo nízke výkupné ceny môže dôjsť k obmedzovaniu chovov a s tým aj k úbytku hnojív pochádzajúcich z živočíšnej výroby.

Z výsledkov štvrtého piliera Indexu prosperity Česka vyplýva, že stav životného prostredia v Českej republike je piaty najhorší v Európskej únii, hoci na jeho ochranu vydáva z únijných krajín tretí najvyšší podiel hrubého domáceho produktu.

Najhorší výsledok zo všetkých štátov dosiahlo Česko v podiele pôdy postihnutej suchom. Českým lesom sa tiež nedarí zachytávať emisie oxidu uhličitého.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: pixabay.com

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments