Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Legislatíva Z domova

Štát chystá zákon o klimatickom fonde pre pôdu. Zatiaľ bez pripomienok poľnohospodárov

Štát chystá zákon o klimatickom fonde pre pôdu. Zatiaľ bez pripomienok poľnohospodárov
insert_photopixabay.com

Agrorezort pripravuje zákon o klimatickom fonde pre pôdu. Zámer vytvorenia tohto zákona zverejnilo ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka. Aktuálne k nemu možno predkladať pripomienky.

„Legislatívny zámer sa týka prípravy návrhu zákona o Klimatickom fonde pre pôdu, ktorý upraví právne vzťahy v oblasti podpory ochrany a kvality pôdy prostredníctvom Klimatického fondu pre pôdu, jednotného informačného a monitorovacieho systému Pôda a certifikačného systému Uhlíková a vodná banka,“ uvádza sa v zverejnenom zámere.

Ten si za cieľ kladie najmä ochranu pôdy a jej kvality a dlhodobé udržanie jej produkčnej kapacity.

„Vodozádržná kapacita pôdy a štruktúry krajiny ako aj obsah organického materiálu v pôde trvalo klesá celé dekády. V dôsledku týchto trendov sa narúša prirodzený obeh vody, prirodzená schopnosť krajiny dopĺňať zásoby podzemných vôd, dažďová voda a povrchové vody odchádzajú z územia rýchlejšie, krajina sa prehrieva. Žiadny monitorovací systém verejnej správy alebo právny predpis tieto javy doteraz nesledoval, nevyhodnocoval a neriešil,“ píše sa ďalej v materiáli.

Ten okrem potreby zlepšenia vodozádržnej kapacity pôdy považuje za potrebné aj zníženie eróznych procesov, zvýšenie podielu organickej hmoty v pôde, udržanie rovnováhy agrochemických parametrov pôdy, zvyšovanie podielu vegetačného krytia pôdy aj zvyšovanie vodozádržných štruktúr krajiny na opakované zadržiavanie a zdržiavanie dažďových vôd.

„Klimatický fond pre pôdu a certifikačný systém Uhlíková a vodná banka vytvorí motivačné podmienky a zrozumiteľný systém, ktorý zainteresuje užívateľov pôdy, majiteľov a spolumajiteľov pozemkov tak na poľnohospodárskej pôde, tak v lesoch, ako aj v zastavanom území,“ plánuje rezort v legislatívnom zámere.

Nová štátna politika ochrany pôdy

Rezort chce novým zákonom vytvoriť a zakotviť novú štátnu politiku na ochranu pôdy. Na jej uplatnenie vzniknú v praxi tri realizačné nástroje:

  • Klimatický fond pre pôdu – ktorý bude finančným nástrojom na podporu klimatickej akcie na pôde a obnovu zdravia pôdy
  • Informačný a monitorovací systém pôda – ktorý má zabezpečiť efektívne využitie a prepojenie dielčích informačných systémov o pôde s dobudovaním monitorovacieho systému
  • Certifikačný systém Uhlíková a vodná banka – ktorý bude jednotným systémom s certifikačnou autoritou a umožní decentralizovanú implementáciu pre zapojenie sa užívateľov a vlastníkov pôdy do systému certifikácie

V praxi by podľa predloženého zámeru mal systém fungovať tak, že monitorovací systém Pôda zhrnie informácie o stave pôdy a zaeviduje históriu uplatňovaného manažmentu a realizovaných adaptačných opatrení, či zmien využívania pôdy. Následne certifikačný systém Uhlíková a vodná banka, ktorý bude napojený na monitorovací systém Pôda, bude podporovať, kontrolovať aj certifikovať vhodné manažmentové opatrenia na pôde.

Naplno už od roku 2024

„Vlastník alebo užívateľ pôdy získa podporu na realizáciu aktivity / akcie (príprava a realizácia adaptačných opatrení – vodozádržných a protieróznych opatrení a realizácia nových krajinných prvkov), ale rovnako získa aj podporu za dosiahnuté výsledky udržateľného manažmentu pôdy, pri periodickom hodnotení a certifikácii,“ uvádza sa v materiáli.

Klimatický fond pre pôdu bude slúžiť na financovanie celého systému a aktivít. Podľa zámeru by mal rozbehnúť svoju činnosť na budúci rok a v rokoch 2024 až 2027 by mal už fungovať naplno. Pridať by sa k nemu v tomto období mali aj ďalšie dva nástroje – systém pôda a Uhlíková a vodná banka.

„Klimatický fond pre pôdu by v roku 2027 mohol disponovať ročným objemom finančných prostriedkov vo výške cca 150 miliónov eur, ktoré investuje do vhodných opatrení na pôde,“ plánuje agrorezort.

Peniaze chce hľadať v rôznych oblastiach, okrem štátneho rozpočtu to má byť aj časť výnosov z predaja emisných kvót CO2, peniaze z pokút za postupy, ktoré zhoršia stav pôdy či peniaze z iných fondov, ktoré sa nevyčerpajú.

Legislatívny zámer návrhu zákona o Klimatickom fonde pre pôdu je aktuálne v pripomienkovom konaní. To potrvá do 2. septembra 2022. Následne by malo dôjsť k zverejneniu a legislatívnemu procesu v rámci samotného návrhu zákona. Agrorezort plánuje, že do platnosti vstúpi od júla budúceho roka.

Mnohé zdroje sa javia ako rizikové

„Tento termín sa javí ako nerealistický, keďže teraz v pripomienkovom konaní je len legislatívny zámer,“ uviedla hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Jana Holéciová.

V rámci pripomienok sa zatiaľ nevyjadrili žiadni zástupcovia poľnohospodárskych združení. Samotná komora chystá niekoľko pripomienok. Otázky vidí aj vo financovaní celého systému.

„Zdroje Klimatického fondu pre pôdu, ktoré budú tvoriť jeho príjmovú položku, sú definované príliš široko a mnohé z nich sa javia ako rizikové, pri ktorých nie je možné vopred odhadnúť ich objem. Ide napríklad o plánované zdroje, ako sú zbierky, pokuty za nesprávne pôdohospodárske postupy, ktoré spôsobujú vysokú eróziu pôdy, odvody, penále a pokuty za porušenie finančnej disciplíny pri nakladaní s prostriedkami tohto fondu, zmluvné pokuty či poplatky za tvorbu vodných zdrojov v oblasti vodných zdrojov pre vodárenské spoločnosti, využitie presmerovaných inak nevyčerpaných finančných prostriedkov z iných fondov, či podpora z fondov zameraných na podporu zelenej a modrej infraštruktúry a ukladanie CO2,“ upozornila Jana Holéciová.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: pixabay.com

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Alojz
Alojz
1. september 2022 10:30

Tu prestáva rozum stáť. Tak pohúžvené, predpismi posiate vyhláškami a ministerskými volovinami nemajú všetky štáty EÚ dokopy. Aké CO2 na pôdách, to je ičovina ani bíreš by ju z úst nevypustil!!!/ospravedlňujem sa za výraz. Spamätajte sa ministerskí byrokratickí nič len chaos, zmätky, sľuby vytvárajúci nadbytoční úradníci. Neviete oponovať Budajovi a… Celý komentár »