Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

Nadácia Zastavme korupciu vyzýva MPRV nevymenovať za šéfa Lesov SR Jána Marhefku

Nadácia Zastavme korupciu vyzýva MPRV nevymenovať za šéfa Lesov SR Jána Marhefku
insert_photoFacebook MPRV SR - Ján Marhefka

Nadácia Zastavme korupciu vyzýva ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Samuela Vlčana (nominant OĽANO) nevymenovať za generálneho riaditeľa štátneho podniku Lesy Slovenskej republiky kandidáta, ktorého odporučila výberová komisia, a to Jána Marhefku.

Nadácia pripomenula, že o post šéfa Lesov SR sa uchádzali traja kandidáti – bývalý riaditeľ štátnych lesov TANAP-u Ján Marhefka, poverený riaditeľ Lesov SR Matej Vigoda a exriaditeľ Lesov ČR Jiří Holický.

“Na základe známych informácií o uchádzačovi a aj z jeho odpovedí na otázky, ktoré sa týkajú transparentného podnikania Lesov SR, máme pochybnosť, či ide o najlepšiu voľbu,” uviedol Martin Suchý, ktorý sa ako zástupca nadácie zúčastnil na výberovom konaní ako pozorovateľ.

Petková: Zlaté padáky ho diskvalifikujú v morálnej rovine

Marhefka podľa nadácie nedávno skončil na poste riaditeľa štátnych lesov TANAP-u po tom, čo jeho miesto zaniklo v rámci prvého kroku reformy národných parkov. Krátko predtým podpísal kolektívnu zmluvu, na základe ktorej chce odstupné vo výške 60.000 eur. Vedenie envirorezortu, pod ktoré lesy TANAP-u patrili, zvažuje v tejto súvislosti podať trestné oznámenie.

“Aj keby nešlo priamo o porušenie zákona, takéto ‘zlaté padáky’ ho diskvalifikujú v morálnej rovine,” uviedla riaditeľka Nadácia Zastavme korupciu Zuzana Petková.

Víťazný kandidát uspel podľa nadácie najmä vďaka tomu, že získal najviac bodov v teste. Výsledky testovej časti boli teda kľúčové. Marhefka v nej dostal oproti konkurentom dvojnásobný počet bodov. Takýto priepastný rozdiel považuje nadácia za podozrivý, hoci zodpovední nepripúšťajú možnosť, že by mohol mať niekto otázky z testu dopredu.

V ústnej časti sa hodnotila koncepcia riadenia, ktorú uchádzači prezentovali, rovnako ako preukázaný morálny a odborný profil uchádzačov.

“Zaskočilo nás, že bez ohľadu na kauzy niektorých kandidátov, na ktoré sme na vypočutí poukázali, skončili s takmer rovnakým počtom bodov,” zdôraznil Suchý.

Nadácia má za to, že kandidáta, ktorého komisia odporúča ministrovi pôdohospodárstva, diskvalifikuje jeho “zlatý padák”. Ministra Samuela Vlčana preto vyzýva, aby zvážil nové výberové konanie, alebo vymenovanie kandidáta, ktorý skončil druhý v poradí.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: Facebook MPRV SR - Ján Marhefka

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1524 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Peter Mudrak
Neregistrovaný
Peter Mudrak
20. mája 2022 9:36

Tak to je choré skorumpovani človek z nejakej nadácie bude vyzývať ministra koho má a koho nemá menovať na post riaditeľa kto vám dal to právo, vyhral konkurz tak o co ide že dostal odstupné vsak je to podľa zákona ta co ci teraz mimovládky budú rozhodovať koho vymenovať a… Celý komentár »