Chrenek: Zámerom je z PRV podporiť 1250 agropodnikov
![Chrenek: Zámerom je z PRV podporiť 1250 agropodnikov](https://polnoinfo.sk/wp-content/uploads/art-old/39/3970/3970_main.jpg)
S novým programom rozvoja vidieka získava Slovensko ďalšiu príležitosť pozdvihnúť svoje poľnohospodárstvo a vidiecku infraštruktúru. Náš vidiek a farmári už dlhodobo dostávajú dôležitú podporu z európskeho rozpočtu.
V médiách síce viac rezonujú správy o protestoch, problémoch a výške dotácií, no po celom Slovensku už vidno veľa pozitívnych výsledkov podpory. Či už je to modernizácia strojového parku v stovkách podnikov, pomoc pri zakladaní sadov, nové budovy pre zvieratá, vidiecke penzióny, alebo výroba ekologických potravín.
Minulý týždeň Európska komisia schválila Program rozvoja vidieka na roky 2014 – 2020. Stanovuje sa v ňom, koľko financií bude môcť Slovensko využívať v najbližších rokoch a na aké oblasti. Celkovo pôjde o 2,1 miliardy eur, pričom 1 545 miliónov bude z rozpočtu EÚ a 534 miliónov zo slovenského rozpočtu.
Pokiaľ ide o prostriedky na rozvoj vidieka na roky 2007 až 2013 (2 miliardy eur), vychádza ich čerpanie v porovnaní s inými fondmi výrazne lepšie a pravdepodobne sa v plnom rozsahu využijú. Od roku 2007 sa z tohto programu financovala modernizácia viac ako 1 500 poľnohospodárskych podnikov a vytvorili sa stovky nových pracovných miest.
Európske prostriedky takisto umožnili vyše 1 100 obciam zlepšiť si infraštruktúru. Z týchto peňazí sa podporilo aj poľnohospodárstvo v znevýhodnených oblastiach, agroenviromentálne projekty, ekologické poľnohospodárstvo a obnova lesov.
V novom období sa za hlavnú prioritu považuje posilnenie poľnohospodárstva a lesného hospodárstva. Celkovým zámerom je pomôcť približne 1 250 poľnohospodárskym a 400 potravinárskym podnikom. Medzi dôležité ciele patrí aj podpora pre 600 mladých poľnohospodárov a 330 malých rodinných poľnohospodárskych podnikov. Program má okrem toho prispieť k vytvoreniu dvetisíc pracovných miest.
Európa pripisuje význam aj agroenvironmentálnym aktivitám, ochrane biotopov, zachovaniu typických krajinných prvkov a ochrane životného prostredia. Je to dôležité pre udržateľnosť celého poľnohospodárstva a zachovanie charakteru vidieka.
Problémov, ktoré sa nahromadili v našom poľnohospodárstve, je dosť. Zamestnanosť klesá, produktivita je nízka, málo mladých ľudí sa rozhodne farmárčiť a v obchodoch je nižší podiel slovenských výrobkov. Značná časť produkcie sa nespracúva na Slovensku, no vyváža sa do zahraničia. Tým strácame možnosť príjmov z produktov s vyššou pridanou hodnotou. Na riešenie existujúcich problémov sa dajú účinne využiť európske prostriedky. Slovensko s nimi môže narábať pomerne pružne. Dajú sa využiť aj na posilnenie pozície farmárov v potravinovom reťazci, spoločné spracovanie a predaj, skrátenie potravinového reťazca a zriadenie záručných fondov.
Európske prostriedky nevyriešia všetky problémy, ale prispievajú k zlepšeniu situácie a k väčšej stabilite a rastu príjmov farmárov. Stabilný prísun dotácií EÚ pomáha podnikom dostať sa k úverom.
Postupne sa zvyšujú aj príjmy farmárov. V období 2004 až 2012 rástli príjmy v poľnohospodárstve o 18,8 percenta ročne, čo je viac ako v celom hospodárstve (9,1 % ročne). Európske peniaze okrem toho prospeli rozvoju ekologického poľnohospodárstva a diverzifikácii poľnohospodárskych činností. Naštartovali aj lokálne akčné skupiny, ktorým záleží na miestnom rozvoji.
Slovensko má viac ako 3 miliardy eur na priame platby farmárom, 1,54 miliardy na rozvoj vidieka a ďalšie financie môže získať na trhové opatrenia (napr. podpora producentov vína predstavuje 35 miliónov). V novom období sa pomoc pre väčšinu európskych krajín znížila, no pre Slovensko výrazne stúpne, približne o 700 miliónov eur.
V súčasnosti dosahujú európske dotácie pre našu krajinu úroveň priemeru EÚ. Vzhľadom na to, že máme málo farmárov, priemerná podpora na farmára u nás vysoko presahuje priemer únie. V posledných rokoch sa naše poľnohospodárstvo vzmáha. Viacero nových, ale aj osvedčených producentov sa zameralo na lepšiu kvalitu, nové prístupy, ekologické výrobky a vyššiu produktivitu. Mnohým sa podarilo dobre skĺbiť farmárčenie s agroturistikou.
Máme už 17 tradičných produktov, ktoré majú celoeurópsku ochranu, a kvalita našich vín oslovuje mnohých zahraničných návštevníkov.
Nový program rozvoja vidieka a európske prostriedky ponúkajú ďalšiu šancu posilniť slovenské poľnohospodárstvo, pritiahnuť doň mladých ľudí, podporiť kvalitné lokálne potraviny, vzpružiť spracovateľský sektor a tak vytvoriť krajší, životaschopnejší vidiek.
Na fotke je pán tj. ,, jeden z obhájcov GMO a zmluvy TTIP“ – inak škodná ako celý skorumpovaný euro – úradnícky šimeľ.
Som uz 12 rokov SHR,ale este nikdy som nedostal ziadnu podporu.Len som vzdy prisiel o 3000,/ eur za nezmyselne projekty,pre darmozracov,co nemaju ani paru o hospodareni.Vsak vsetci na PPAckach vedia o nas ,kolko mame krav kolko ha.A naco chcu stale projekty,co nam to jednoducho neposlu na ucty kto na co… Celý komentár »
Áno je smola, že väčšinou získavajú prostriedky velke farmy. Na to je však jedna možnosť riešenia, ktorá sa zase (a už po kolkykrat? Tretí?) prepásla. Vytvoriť v rámci opatranie resp. nasledovníka modernizácia fariem podopatrenia pre farmárov dajme tomu do 200 hektárov… hotovo bodka… Ale už to je zase v trape….… Celý komentár »
Z tohto PRV som celkom sklamaný aj ja. Mna a mne podobných vedenie nasho rezortu obislo,kedze mi neprinalezi NFP pre mladeho , zacinajuceho farmara, a to z dovodu, ze som ako 19 rocny zalozil farmu a stal sa SHR. Koli zlej legislative nasho statu som bol absolutne nechraneny voci pozemkovej… Celý komentár »
…..pardon, neuviedol som dovod mojho prispevku, ktorym je chore nastavenie opravneneho ziadatela pre NFP na zacatie agropodnikania mladeho farmara, ktory v minulosti nesmel byt sucastou ziadneho polnohospodarskeho podniku. Tot definicia prveho zalozenia podniku! Preco by sa aj malo ohliadat na dovercivych , ktory si chceli svihnut a zaregistrovali sa pred… Celý komentár »
Dufam,ze si toto precitaju aj ti co sa chcu zase obohatit na nas farmaroch.Skurvenci. P.s. Nech si vezmu vidli do ruk a potom nech machruju.
Ten Chrenek,co sa tam smeje,nech sa neskryva za nas,ale nech nieco urobi aj preto aby uz konecne aj mi male farmy sme mohli zit a nie zivorit a krachovat.Ale nikde sa nepise kde sa mame informovat na tie dotacie.Hlavne ze to propaguju v TV,ako sa mi farmary mame dobre.Vsetci susedi… Celý komentár »
Dúfam, že všetci Tí, ktorí sa zaregistrovali ako SHR v roku 2014 na základe cielenej propagandy na podporu mladých farmárov, aby som nezabudol, kedže oni na ministerstve nezabudli podotknúť, že na podporu majú nárok len Tí ktorí PRVÝ KRÁT zakladajú farmu aby sa náhodou nestalo, že sa odhlásime a v… Celý komentár »
Nebyť európskych prostriedkov v slovenskom poľnohospodárstve, tak by sme boli vo väčšej prdeli, ako sme teraz. Druhý pilier je otázkou investícií do výroby na základe Plánu rozvoja vidieka. Ten plán predsa pripravujú ľudia na Slovensku. To ako sme ho pripravili, je našou vizitkou. Naváľať tam samú prioritu bez rozmyslu je… Celý komentár »
ako tak sledujem diskusiu musím uznať, že nálada v agrosektore je „výborná“…
Výborný príspevok od „agromanazer“. Veď spôsoby rozdelenia európskych peňazí si určujeme sami, pardón, určujú to páni úradníci na našom ministerstve. Geniálna myšlienka nezávislých expertov ktorý prakticky rozhodnú o úspešnosti projektu nenapadla ani sicílsku mafiu, korupcia ako vyšitá. A údajne majú títo „experti“ pôsobiť aj v novom období. Povedzme to nahlas… Celý komentár »
No ostava nam uz len povystrkovat „biele kone“ t.j. rodinnych prislusnikov, ktori su mladi a neboli este registrovani. Mafiansky Smer nas nauci svojim praktikam.
Toto všetko je len fraška ktorá zakrýva podstatu. Na začiatku sa spievalo o 70-tich tisíckach. Zrazu je len 40 tisíc. No samozrejme, len ak ste nikdy pred tím nepodnikali v agrosektore. V minulosti som čítal článok o podpore niekoľkých miliónov pre firmu na výrobu hnojív. Tá si o ňu požiadala… Celý komentár »