Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Chov lipicanov pandémia nezasiahla

Chov lipicanov pandémia nezasiahla
insert_photoTASR - V Národnom žrebčíne Topoľčianky sa v piatok 1. mája 2020 oficiálne začala nová sezóna. Poľnohospodársky podnik ju tradične začína dňom otvorených dverí, ktorý každoročne navštevujú tisícky ľudí. Pre pandémiu ochorenia COVID-19 bolo tohtoročné otvorenie jazdeckej sezóny iba symbolické za účasti ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Jána Mičovského a ministerky kultúry SR Natálie Milanovej.

Nákaza koronavírusom a s ňou spojené obmedzenia nateraz chov koní, vrátane lipicanov, Národný žrebčín v Topoľčiankach výrazne nezasiahla.

„Fungujeme úplne v normálnom režime, čo sa týka chovu koní, nakoľko sa nám rodia aj žriebätá. Doteraz sa nám narodilo 34 žriebät, ešte 31 očakávame. Takže chovateľské záležitosti prebiehajú normálne, a to aj vďaka tomu, že naše jednotlivé objekty sú od seba vzdialené v okruhu 35 kilometrov a pohromade tak máme najviac 10 – 12 ľudí na jednom mieste. Zvieratá musíme kŕmiť, musíme ich ošetrovať, ako keby pandémia vôbec nebola,“ vysvetlil riaditeľ Národného žrebčína Michal Horný.

Žrebčín tradične otvára návštevníkom svoje brány 1. mája. V predchádzajúcich ročníkoch návštevnosť postupne narastala a dosiahla aj hranicu 15 tisíc. Tento rok zostali brány žrebčína zavreté a kone, vrátane lipicanov, odtancovali predstavenie len symbolicky pred takmer prázdnymi tribúnami.

Aktuálne 520 kusov koní

„Treba oceniť múdrych ľudí, ktorí v roku 1921 dokázali pri rozpade monarchie pre našu krajinu uloviť tento nádherný stánok, ktorý je stánkom krásy, pohybu, tradície aj nádherného vzhľadu ušľachtilých zvierat, ale treba oceniť aj prácu ľudí, ktorí túto tradíciu dokázali 99 rokov udržiavať. Dnešný deň je netypický, poznačený pandémiou. Keby nebola, bola by tu úplne iná atmosféra,“ skonštatoval minister pôdohospodárstva Ján Mičovský, ktorý sedel na tribúne v rámci skromného symbolického publika.

„Bohužiaľ, brány musíme mať zavreté, a k tomuto obmedzeniu sa pridáva aj ďalšie, pretože sme museli obmedziť športovú sezónu, ktorá zatiaľ vôbec nefunguje a ani nevieme, či sa začne. Takže aj športová príprava koní sa tomu musela prispôsobiť,“ dodal Michal Horný.

V Národnom žrebčíne Topoľčianky chovajú 4 plemená koní – Hucul, Lipican, Slovenský teplokrvník a Arabský kôň. Aktuálne chovajú 520 koní. Plemeno Lipican sa v roku 2017 dostalo do zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska. Teraz čaká na potvrdenie zápisu aj v reprezentatívnom zozname nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO.

„Požiadali sme o tento zápis s ďalšími siedmymi krajinami, a to aj preto, aby sme ukázali dôležitosť a hodnotu spolupráce koňa a človeka. Dúfam, že v decembri 2021 sa dočkáme dobrej správy, že tento zápis sa podaril,“ dodala ministerka kultúry Natália Milanová.

Slovensko o zápis žiada spolu s Chorvátskom, Bosnou a Hercegovinou, Maďarskom, Rakúskom, Rumunskom, Slovinskom a Talianskom.

Národný žrebčín Topoľčianky sa popri chove koní venuje aj chovu ďalších zvierat. Vedľajším odvetvím živočíšnej výroby je chov hovädzieho dobytka a oviec, zameraný na produkciu mlieka a syra ako tržnej komodity, a produkciu maštaľného hnoja, na udržanie pôdnej úrodnosti. Žrebčín tiež hospodári na tisíc hektároch poľnohospodárskej pôdy. Ročne vyprodukuje aj milión litrov kravského mlieka alebo 25 tisíc litrov ovčieho mlieka. Národný žrebčín Topoľčianky oslávi na budúci rok sté výročie svojho založenia.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: TASR - V Národnom žrebčíne Topoľčianky sa v piatok 1. mája 2020 oficiálne začala nová sezóna. Poľnohospodársky podnik ju tradične začína dňom otvorených dverí, ktorý každoročne navštevujú tisícky ľudí. Pre pandémiu ochorenia COVID-19 bolo tohtoročné otvorenie jazdeckej sezóny iba symbolické za účasti ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Jána Mičovského a ministerky kultúry SR Natálie Milanovej.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments