Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z ekonomiky

Chcú vybudovať nový výskumný areál

Chcú vybudovať nový výskumný areál
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Výskumný a šľachtiteľský ústav ovocinársky chce v Holovousoch (Česká republika) vybudovať nový areál výskumného inštitútu v hodnote asi 770 miliónov českých korún (približne 30,2 milióna eur). Peniaze chce získať z európskej dotácie. V súčasnosti sídli ústav v prenajatom areáli holovouského zámku a možnosti jeho rozvoja sú preto veľmi obmedzené, povedal pre ČTK riaditeľ výskumného ústavu Václav Ludvík.

Inštitút by mal byť vrcholovým pracoviskom ovocinárskeho výskumu a vzdelávania a mal by zvýšiť konkurencieschopnosť českého ovocinárstva v Európe.

“Mal by umožniť výskum na vyššej úrovni, napr. aj v oblasti tzv. molekulárnej genetiky,” povedal Ludvík.

Nové pracovisko by malo vytvoriť 15 nových miest pre vysokoškolsky vzdelaných odborníkov. Ovocinársky ústav, ktorý vznikol v roku 1951, má teraz 65 zamestnancov. Inštitút bude poskytovať poradenstvo a vzdelávanie pre ovocinárov a ostatných poľnohospodárov z celej republiky. České ovocinárstvo ročne tvorí hodnotu asi tri miliardy českých korún a poskytuje prácu približne 6 000 zamestnancom.

Hlavnou časťou inštitútu má byť budova laboratórií a pracovní. Pri nej by sa mal vybudovať skleník pre výskum a šľachtenie s regulovanou teplotou a závlahou.

“Podobný skleník pre ovocinársky či zeleninársky výskum v ČR doteraz nie je,” povedal Ludvík.

Areál doplnia objekty technického zázemia, garáží a skladov. Inštitút by mal ovocinárom umožniť aj väčšie presadenie vo svete.

“Záujem cudziny je tu už teraz. Napríklad ovocinári z Čile a Juhoafrickej republiky majú záujem o naše odrody čerešní,” povedal Ludvík.

Holovouskí ovocinári na projekte pracujú od roku 2006, keď sa objavili prvé informácie o možnosti získať na stavbu európske dotácie. Konkrétne obrysy projekt získal v roku 2008 a vlani ho ústav prihlásil do operačného programu Výskum a vývoj pre inovácie.

Výskumný ústav popri šľachtení nových odrôd na 27 hektároch pestuje v Európe výnimočnú kolekciu genofondu 2 252 ovocných odrôd.

Autor článku: PPA - ATIS
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments