Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Ceny obilnín sú medziročne o štvrtinu nižšie

Ceny obilnín sú medziročne o štvrtinu nižšie
insert_photo5 x poľnoinfo.sk

V utorok (24. januára) sa stretol Cenový burzový výbor (CBV) a zhodol sa na aktuálnych trhových cenách. Prinášame vám prehľad cien na západnom Slovensku s predpokladom vývoja do budúcnosti. Očakávaný vývoj o dva týždne a aj o tri mesiace je v grafe uvedený s hviezdičkou.

Ceny potravinárskej pšenice triedy E oproti ostatnej správe oslabili a dostali sa na úroveň 162,5 eur za tonu.
„Vývoj trhu s obilninami je v regióne Slovenska spomalený a producenti očakávajú nárast cien,“ uviedol na margo ostatnej správy Ľudovít Scholtz, generálny sekretár Komoditnej burzy v Bratislave.
Za posledných 12 mesiacov ceny tejto komodity oslabili o 26,14 percenta, čo je najviac z piatich hlavných komodít, ktoré portál poľnoinfo.sk v rámci Cenového burzového výboru sleduje.

O niečo miernejšie poklesli v medziročnom porovnaní ceny kŕmnej pšenice. Znížili sa o približne 24 percent. V súčasnosti dosahujú 145 eur za tonu. Aj v tomto prípade by ale mali začať mierne rásť. Ako uvádza Pavol Scholtz, na trhu sa totiž začína prejavovať nedostatok kŕmneho obilia.

Ceny kŕmnej kukurice medziročne poklesli o 20,59 percenta a v súčasnosti dosahujú 157,5 eur za tonu. Počíta sa s miernym zhodnotením.

Tak ako sme písali už v minulosti, repka je zatiaľ stabilnou plodinou, ktorej sa vyhýbajú cenové výkyvy. Dôkazom je aj to, že pokiaľ pred 12 mesiacmi poľnohospodári speňažovali túto komoditu za 460 eur za tonu, v súčasnosti je to 455 eur.
„Pri olejninách je trh stabilizovaný s očakávaním mierneho nárastu cien,“ hovorí Pavol Scholtz.

Ceny slnečnice naopak nenabádajú k optimizmu, keďže za posledný rok poklesli o takmer 20 percent. V súčasnosti dosahujú 360 eur za tonu, ale výhľad do budúcnosti je aj pri tejto komodite priaznivý.

Aktuálne ceny ostatných komodít:
Pšenica potravinárska triedy A – 155 eur za tonu
Pšenica potravinárska triedy B – 152,50 eur za tonu
Pšenica špaldová – 240 eur za tonu
Jačmeň sladovnícky – 220 eur za tonu
Jačmeň kŕmny – 160 eur za tonu
Raž potravinárska – 202,50 eur za tonu
Kukurica potravinárska – 165 eur za tonu

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: 5 x poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments