Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Ceny obilnín stagnujú, olejniny sa začali prepadať

Ceny obilnín stagnujú, olejniny sa začali prepadať
insert_photo5 x poľnoinfo.sk

Dnes (22. februára) sa stretol Cenový burzový výbor (CBV) a zhodol sa na aktuálnych trhových cenách. Prinášame vám prehľad cien na západnom Slovensku s predpokladom vývoja do budúcnosti. Očakávaný vývoj o dva týždne a aj o tri mesiace je v grafe uvedený s hviezdičkou.

Ceny potravinárskej pšenice triedy E dosiahli 245 eur za tonu, čo je nárast o necelé jedno percento. Rozdiely medzi regiónmi nie sú výrazné. Z krátkodobého pohľadu by mali ceny rásť, ale z pohľadu troch mesiacov sa počíta s poklesom.

Ceny kŕmnej pšenice dosahujú takmer 210 eur za tonu, čo je oproti poslednej správe nárast o 13 eur za tonu. Z pohľadu dvoch týždňov sa počíta s nárastom cien, z dlhodobého pohľadu, tak ako pri potravinárskej pšenici, s ich poklesom. Rozdiely medzi regiónmi Slovenska sú významné, najnižšie ceny, len približne 190 eur za tonu sú na strednom Slovensku.

Hodnota kŕmnej kukurice klesla za posledné dva týždne o približne 6 eur za tonu na súčasných 194,6 eur za tonu. V predpoklade o dva týždne sa hovorí o ďalšom poklese cien až na približne 190 eur za tonu.

Prepad cien repky za posledné dva týždne dosiahol takmer 50 eur za tonu. Súčasná hodnota tejto olejniny je podľa CBV na úrovni 435 eur za tonu. Ako hovorí Pavol Scholtz, predseda burzovej komory, pokles cien repky odráža správa o predpokladanej dobrej úrode sóje v Južnej Amerike. Z krátkodobého aj z dlhodobého pohľadu sa počíta s miernym nárastom cien.

V porovnaní s repkou, klesli ceny slnečnice len o 17 eur za tonu a v súčasnosti dosahujú 457 eur. Do budúcnosti sa predpokladá nárast cien.

Ostatné komodity:

Jačmeň sladovnícky (západné Slovensko) – aktuálna cena – 213,43 eur za tonu, čo je nárast cien za posledné dva týždne o takmer 3 eurá. V horizonte dvoch týždňov sa predpokladá nárast cien na 221 eur za tonu.

Jačmeň kŕmny (západné Slovensko) – aktuálna cena – 177,8 eur za tonu – za posledné dva týždne ide o nárast cien o približne 6 eur za tonu. V horizonte dvoch týždňov sa predpokladá minimálny nárast cien.

Kukurica potravinárska (západné Slovensko) – aktuálna cena 219,4 eur za tonu. Za posledné dva týždne ide o minimálny nárast cien. V horizonte dvoch týždňov sa predpokladá nárast cien na 223,3 eur za tonu.

Raž potravinárska (západné Slovensko) – aktuálna cena 213,7 eur za tonu. Ceny vzrástli o viac o približne 20 eur a do budúcnosti sa predpokladá nárast cien na 217,50.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: 5 x poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments