Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z ekonomiky

EÚ je najväčším exportérom jačmeňa

Globálna produkcia jačmeňa pre hospodársky rok 2010/2011 je odhadovaná na 124 mil. ton. V porovnaní s predchádzajúcim hospodárskym ide o pokles produkcie o 26 mil. ton, to znamená o 18 percent.

Globálna produkcia sa od očakávanej spotreby (140 mil. t) líši približne o 16 mil. t. Dva predchádzajúce roky (2008 a 2009) skončili prebytkom produkcie (necelých 6 mil. t a 10 mil. ton). V dôsledku toho skladové zásoby v obidvoch posledných rokoch vzrástli o 16 mil. t na celkových 37 mil. ton. V tomto roku sa globálne zásoby kvôli prepadu produkcie znížia o 15 mil. t. Pokles produkcie vyplýva z výrazne nižšej žatvy v Rusku a na Ukrajine, ako aj v EÚ, v Kanade a v Austrálii.

Celkové vývozné množstvo jačmeňa pre hospodársky rok 2010/2011 sa odhaduje približne na 16 mil. ton, pričom objem vývozu by bol napriek výrazne nižšej produkcii iba o 1,3 mil. t nižší, ako v roku 2009/2010. Podiel Ukrajiny a Austrálie na svetovom obchode tvorí jednu štvrtinu. Najväčším exportérom po dlhom období je opäť EÚ, s podielom na globálnom obchode takmer 29 percent. Rusko naopak, v tomto roku na svetovom obchode participovať nebude.

Napriek tomu, že sa produkcia a spotreba výrazne rozchádzajú, na globálnom trhu s jačmeňom problémy so zásobovaním nevznikajú. Súčasný výpadok produkcie jačmeňa by mohol byť veľmi dobre nahradený zásobami z posledných dvoch rokov.

Najdôležitejším odberateľom kŕmneho jačmeňa vo svete zostáva aj v hospodárskom roku 2010/2011 Saudská Arábia. Do tejto arabskej krajiny by mala smerovať takmer polovica obchodu s jačmeňom (7 mil. ton). S výrazným odstupom nasledujú ďalší veľkí odberatelia jačmeňa (Čína a Japonsko). Významnými odberateľmi jačmeňa na svetovom trhu sú aj Irán, Jordánsko, Tunisko, Brazília a Sýria.

Autor článku: PPA - ATIS
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments