Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Ceny obilnín na Slovensku reflektujú na svetový vývoj

Ceny obilnín na Slovensku reflektujú na svetový vývoj
insert_photo5 x poľnoinfo.sk

Včera (22. marca) sa stretol Cenový burzový výbor (CBV) a zhodol sa na aktuálnych trhových cenách. Prinášame vám prehľad cien na západnom Slovensku s predpokladom vývoja do budúcnosti. Očakávaný vývoj o dva týždne a aj o tri mesiace je v grafe uvedený s hviezdičkou.

Ceny potravinárskej pšenice triedy E dosiahli 266 eur za tonu, čo je za posledné dva týždne pokles o 14 eur (5 percent).
„Komoditná burza na zasadnutí burzového cenového výboru potvrdila pri obilninách zníženie cien, v súlade so svetovým poklesom cien obilnín. V našom regióne sa už začína prejavovať pokles ceny aj s ohľadom na novú úrodu,“ uviedol k aktuálnemu zasadnutiu CBV Pavol Scholtz, predseda Burzovej komory.
Pri cenách chlebovej obilniny nie sú zaznamenané rozdiely medzi regiónmi. Z krátkodobého pohľadu by malo dôjsť k stabilizácii cien, ale z pohľadu troch mesiacov sa počíta s miernym poklesom cien.

Kŕmnej pšenici sa nedotkol pokles cien a naďalej mierne rástla na 227,5 eur za tonu. V krátkodobom a dlhodobom pohľade sa ale počíta s výrazným oslabením ceny. V horizonte troch mesiacov sa očakáva cena na úrovni pod 200 eur za tonu.

Pri kŕmnej kukurici sa neočakávajú výrazne výkyvy cien. Tá aktuálna je na úrovni 208,7 eur za tonu. Ceny by podľa predpovedí CBV nemali klesnúť pod 200 eur ani v krátkodobom, ani v dlhodobom horizonte.

Repka zaznamenala prepad 90 eur za tonu na súčasných 450 eur za tonu. Tento údaj je ale skôr informatívny, pretože ako hovorí Pavol Scholtz, pri olejninách je trh s tovarom v našom regióne v dôsledku nízkych reálne predajných zásob prakticky zastavený.

Ceny slnečnice sa aktuálne prepadli o 70 eur a očakáva sa udržanie ceny na súčasných 430 eur za tonu.

Ostatné komodity:

Pšenica potravinárska triedy A (západné Slovensko): 253 eur za tonu a v krátkodobom horizonte sa počíta s nárastom cien.

Jačmeň sladovnícky (západné Slovensko): 205 eur za tonu a v krátkodobom horizonte sa počíta s nárastom cien.

Jačmeň kŕmny (západné Slovensko) 181,7 eur za tonu a v krátkodobom horizonte sa počíta s miernym poklesom cien.

Raž potravinárska (západné Slovensko) 217,7 eur za tonu a v krátkodobom horizonte sa počíta s miernym poklesom cien.

Kukurica potravinárska (západné Slovensko) 209,3 eur za tonu a a v krátkodobom horizonte sa počíta s miernym poklesom cien.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: 5 x poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments