Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Ceny kukurice rastú najviac v USA

Ceny kukurice rastú najviac v USA
insert_photoMartin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

Kukurica na sledovaných burzách zhodnotila od 1,4 do 4,7 percenta. Pre burzu BÉT je to po dlhej dobe zhodnotenie o 1,4 percenta, reálne o 250 forintov. Týmito číslami sa dostala na úroveň cien zo začiatku roka. Burze Euronext zaznamenala zvýšenie cien pre júnové kontrakty o približne 3,2 percenta.

Tým, že francúzska kukurica je pre nákupcov naďalej drahá, nákup stagnuje a používa sa v kŕmnych zmesiach menej. Situácia v ostatných krajinách Európskej únie je podobná.

Situácia v USA je odlišná. Cenu kukurice zvyšujú informácie o počasí. Vznikajú obavy z veľkého množstva zrážok, hlavne v oblastiach výsevu, pretože kukurica by mala byť zasiata do konca apríla. Ak tomu tak nebude, hrozí jej v letných mesiacoch poškodenie.

Karty mieša aj dopyt zo strany Číny, o ktorom sa v poslednej dobe veľa hovorí. Táto krajina má slabé rezervy kukurice a preto sa bude musieť sústrediť na zahraničný trh. Americká kukurica je pre čínskych importérov momentálne lacnejšia, ako tá z domáceho trhu.

Cena kukurice na burze CBOT vzrástla o 4,7 percenta, čo je ale v porovnaní s hodnotami zo začiatku roka stále prepad o približne 10 percent.

Autor článku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments