Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Cena pšenice mierne posilnila

Cena pšenice mierne posilnila
insert_photoMartin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

Cena pšenice sa tretí aprílový týždeň stabilizovala a na burze v Chicagu je vidieť päť percentný nárast cien. Príčinou je silný dolár, ktorý sa v priebehu celého týždňa drží na stabilnej úrovni, v strede týždňa sa dokonca dostal nad hranicu 1,36 dolára za euro.

Úroveň na burze Euronext sa priblížila k 130 eur za tonu. Tým sa dostala k hodnotám zo začiatku roka. Na burze BÉT nedošlo prakticky k žiadnym zmenám, tak pre potravinársku, ako i pre kŕmnu pšenicu. Výkyvy sú pozorovateľné len zmenou kurzu.

Čo sa týka konkrétnych čísel, export francúzskej pšenice do krajín tretieho sveta prebieha naďalej dobre. Francúzsky úrad France Agri Mer vo svojej aprílovej správe publikoval očakávania exportu až 9,2 mil. ton, čo je o približne 400 000 ton viac, ako sa očakávalo v marci.

Francúzsky ako aj nemecký „tovar“ profituje zo slabého eura a tým zlepšuje exportnú bilanciu Európskej únie. Konečné zásoby pšenice vo Francúzsku by mali poklesnúť na 3,5mil. ton, čo je síce menšie číslo ako sa očakávalo, ale je to ešte stále viac, ako bolo v v lete v roku 2009.

V hre je i predpoveď dobrej úrody a priaznivé počasie pre výsev tak v Európe, ako aj v USA.

Autor článku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments