Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Bioplynové stanice žiadajú zmenu systému spracovania bioodpadu

bioplynova stanica
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Bioplynové stanice by mohli spracovávať aj veľkú časť odpadov, ktoré končia v kompostárňach. Žiadajú preto zmenu nastavenia systému spracovania bioodpadu a chceli by aj intenzívnejšie spolupracovať s kompostárňami. Štát a samosprávne kraje by mali nastaviť legislatívu spracovania bioodpadu tak, aby sa dosiahla čo najvyššia miera jeho zhodnotenia, upozornila Slovenská bioplynová asociácia (SBA).

“Bioplynové stanice (BPS) majú významné miesto v spracovaní bioodpadu, keďže vedia zhodnotiť bioodpad energeticky aj materiálovo. Kým kompostárne pretvárajú bioodpad na kompost, BPS dokážu vyprodukovať okrem organického hnojiva – digestátu – aj elektrinu a teplo alebo biometán,” uviedol vedúci environmentálnej sekcie SBA Matej Štefánek.

Asociácia zdôraznila, že bioodpad od rôznych dodávateľov má rozličnú kvalitu a vlastnosti. Preto sú niektoré typy bioodpadu vhodnejšie pre BPS a niektoré pre kompostárne.

“Drevnaté odpady sú vhodnejšie na kompost, keďže v stanici sa nerozložia. Pre kompostárne zas vo všeobecnosti nie sú vyhovujúce tekuté odpady a odpady živočíšneho pôvodu. Tie vedia lepšie spracovať bioplynky a tiež sú pre nich vhodné aj použité jedlé oleje a tuky,” dodal Štefánek.

BPS a kompostárne by podľa neho nemali medzi sebou bojovať a konkurovať si. Práve naopak, ich spolupráca je zárukou kvalitnejšieho zhodnocovania bioodpadu na Slovensku.

Príklady symbiózneho vzťahu medzi BPS a kompostárňami je podľa asociácie možné vidieť napríklad v Rakúsku aj Taliansku, kde je bežné, že vedľa bioplynovej stanice je postavená kompostáreň.

SBA priblížila, že okrem domácností existuje viacero producentov bioodpadu, ktorý môžu BPS alebo kompostárne zhodnocovať. Bioodpady z obchodných reťazcov, stravovacích zariadení či potravinárskeho priemyslu však podľa asociácie často papierovo neexistujú a reálne končia na skládkach. Iné odpady zase končia legálne v čističkách odpadových vôd a prispievajú k znečisťovaniu našich riek.

“Preto je potrebné komplexné nastavenie systému zo strany ministerstva životného prostredia,” dodal Štefánek.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments