Zadajte hľadaný výraz

Ekologické poľnohospodárstvo Z ekonomiky

BIO v Nemecku významne rastie, u nás výmery klesajú

BIO v Nemecku významne rastie, u nás výmery klesajú
insert_photopoľnoinfo.sk - prezentácia BIO výrobcu na Grune Woche v Berlíne

Návštevníci 80. Medzinárodného poľnohospodárskeho veľtrhu Zelený týždeň v Berlíne zamerali svoju pozornosť aj na prezentáciu ekologického poľnohospodárstva, ktoré je jedno z najrýchlejšie rastúcich oblastí agrosektoru.

Pre spotrebiteľov je stále dôležitejšie nájsť napríklad v oblasti ovocia a zeleniny produkty bez použitia genetického inžinierstva,  s elimináciu chemického ošetrenia a s použitím organických hnojív. Podobná situácia je pri chove hospodárskych zvierat, kde zákazník čoraz zreteľnejšie vyhľadáva práve tie zvieratá, ktoré sú chované v ľudských podmienkach.

„Nemecký trh s ekologickým poľnohospodárstvom dosiahol v roku 2013 hodnotu 7,5 miliardy eur, čo je v porovnaní s predchádzajúcim rokom nárast o 7,2 percenta. O 25 tisíc hektárov sa rozšírila aj výmera ekologicky obhospodarovanej poľnohospodárskej pôdy, ktorá dosiahla viac ako 1 milión hektárov,“ uvádza Federácie ekologického potravinárskeho priemyslu (BOLW). Výmera ekologicky obhospodarovanej pôdy dosahuje 6,3 percenta z poľnohospodárskej pôdy.

Na Slovensku je toto číslo dokonca o niekoľko desatín vyššie (6,75 percenta). V aktuálnych dvoch rokoch ale výmera ekologicky obhospodarovanej pôdy klesá. V roku 2013 dosiahla 162 tisíc hektárov, čo bol pokles o 6 tisíc hektárov oproti predchádzajúcemu roku. Ekologicky registrovaných bolo takmer 450 prevádzkovateľov, z toho 340 tých, ktorí hospodária na pôde.

Autor článku: z Berlína Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: poľnoinfo.sk - prezentácia BIO výrobcu na Grune Woche v Berlíne

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
3 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
orol
orol
22. január 2015 20:37

nádhera. Sme v kurze. Ako dobre sa to číta. Až mi je do plaču z toho… Fakt sme „svetoví“

Maximilian
Maximilian
23. január 2015 14:54

Svetoví sú iba tí čo vyprodukujú bio produkty, ktoré predajú v cenách konvenčných produktov. Ostatní len zneužívajú naivnú nevedomosť spotrebiteľov, (výdatne živenú mediálnymi kampaňami a prezentáciou ekoodborníkov), v túžbe po zdravom stravovaní, kedy neváhajú minúť niekoľko euro navyše za premrštené ceny biovýrobkov, len preto, že tam je nálepka „bio“. Je… Celý komentár »

agrarnik zHN
agrarnik zHN
27. január 2015 14:59

BIO potraviny sú podvod na ľuďoch väčšina sa vyrába tradične a Nemecká hydina s produkciou vajce týraných sliepok je známa . Bio je to čo si každý doma dopestuje