Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2020 Jar LEFT
Branding VUB 2020 Jar RIGHT
Branding VUB 2020 Jar TOP
Ekologické poľnohospodárstvo Z ekonomiky

BIO v Nemecku významne rastie, u nás výmery klesajú

blank

Návštevníci 80. Medzinárodného poľnohospodárskeho veľtrhu Zelený týždeň v Berlíne zamerali svoju pozornosť aj na prezentáciu ekologického poľnohospodárstva, ktoré je jedno z najrýchlejšie rastúcich oblastí agrosektoru.

Pre spotrebiteľov je stále dôležitejšie nájsť napríklad v oblasti ovocia a zeleniny produkty bez použitia genetického inžinierstva,  s elimináciu chemického ošetrenia a s použitím organických hnojív. Podobná situácia je pri chove hospodárskych zvierat, kde zákazník čoraz zreteľnejšie vyhľadáva práve tie zvieratá, ktoré sú chované v ľudských podmienkach.

„Nemecký trh s ekologickým poľnohospodárstvom dosiahol v roku 2013 hodnotu 7,5 miliardy eur, čo je v porovnaní s predchádzajúcim rokom nárast o 7,2 percenta. O 25 tisíc hektárov sa rozšírila aj výmera ekologicky obhospodarovanej poľnohospodárskej pôdy, ktorá dosiahla viac ako 1 milión hektárov,“ uvádza Federácie ekologického potravinárskeho priemyslu (BOLW). Výmera ekologicky obhospodarovanej pôdy dosahuje 6,3 percenta z poľnohospodárskej pôdy.

Na Slovensku je toto číslo dokonca o niekoľko desatín vyššie (6,75 percenta). V aktuálnych dvoch rokoch ale výmera ekologicky obhospodarovanej pôdy klesá. V roku 2013 dosiahla 162 tisíc hektárov, čo bol pokles o 6 tisíc hektárov oproti predchádzajúcemu roku. Ekologicky registrovaných bolo takmer 450 prevádzkovateľov, z toho 340 tých, ktorí hospodária na pôde.

Autor článku: z Berlína Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: poľnoinfo.sk - prezentácia BIO výrobcu na Grune Woche v Berlíne

Odber nových článkov na e-mail

blank

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1591 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

3 komentáre

 1. blank
  orol
  22. januára 2015

  nádhera. Sme v kurze. Ako dobre sa to číta. Až mi je do plaču z toho… Fakt sme „svetoví“

  Odpovedať
 2. blank
  Maximilian
  23. januára 2015

  Svetoví sú iba tí čo vyprodukujú bio produkty, ktoré predajú v cenách konvenčných produktov. Ostatní len zneužívajú naivnú nevedomosť spotrebiteľov, (výdatne živenú mediálnymi kampaňami a prezentáciou ekoodborníkov), v túžbe po zdravom stravovaní, kedy neváhajú minúť niekoľko euro navyše za premrštené ceny biovýrobkov, len preto, že tam je nálepka „bio“. Je to ale obchod ako každý iný, kde vznikol dopyt reaguje naňho ponuka, marketingové siete sú hodené, a až čas ukáže ako to všetko dopadne.

  Odpovedať
 3. blank
  agrarnik zHN
  27. januára 2015

  BIO potraviny sú podvod na ľuďoch väčšina sa vyrába tradične a Nemecká hydina s produkciou vajce týraných sliepok je známa . Bio je to čo si každý doma dopestuje

  Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.