Bez stropovania nákladov hrozí kolaps chovu hydiny
Energetická kríza naplno dolieha aj na chovateľov nosníc. V uplynulých mesiacoch zaznamenávajú výrazný nárast výrobných nákladov.
„Máme najväčší chov nosníc na Slovensku. Aktuálne chováme asi 635 tisíc nosníc. Najväčšie položky v nákladoch pre nás aktuálne predstavuje krmivo, kde cítime nárast cien o 42 percent, pri plyne je to 258 percent, pri elektrine 171 percent a pri obaloch asi 40 percent. Iba za tieto štyri komodity sme za prvých 9 mesiacov tohto roka zaplatili o 3,8 milióna eur viac oproti vlaňajšku, a to pri nezmenenom počte nosníc,“ zdôraznil Ladislav Birčák, riaditeľ spoločnosti Novogal.
Podobne je to aj v ostatných chovoch nosníc na Slovensku.
„Odbytová cena by mala ísť hore určite o 40 až 50 percent. Odbytové ceny aktuálne nepokrývajú náklady. Hlavne v letných mesiacoch bol problém. Teraz ceny rastú, ale v letných mesiacoch sme nepokryli náklady, ktoré nám výrazne rástli pre ceny krmiva. Tie sa zvýšili o 60 percent, my sme odbytovú cenu zvýšili možno o 20 centov,“ skonštatovala aj Petra Letková, riaditeľka Hydina Holding.
Dražie všetko
Chovatelia nosníc vyčíslili celkový rast nákladov za uplynulé dva roky v priemere na 38 percent. Práve krmivá a energie v tomto hrajú zásadnú rolu.
„Chov nosníc totiž patrí medzi energeticky najnáročnejšie,“ pripomenul Daniel Molnár, predseda Únie hydinárov Slovenska.
Problémom sú aj stále drahšie krmivá, ktoré sa na celkových nákladoch pri produkcii vajec podieľajú až 50-timi percentami.
„V prepočte na jedno vajce, výrobné náklady nám za uplynulé mesiace narástli o 2,89 centa na kus. To znamená, že pri 100 kusoch sú to necelé tri eurá,“ dodal Molnár
Zastropovanie je nevyhnutné
Chovatelia hydiny sú v rámci tohto roka zahrnutí do odškodnenia za sucho a štát im pripravil aj schému štátnej pomoci na zoonózy. Tieto prostriedky však zvyšujúce sa náklady a tým spôsobené straty nepokryjú. Otázniky vyvoláva najmä nadchádzajúce obdobie a to, do akej výšky sa ceny energií vyšplhajú v novom roku.
„Je nevyhnutné prikročiť, či na strane Slovenska alebo Európskej únie, k zastropovaniu cien elektrickej energie a plynu pre poľnohospodárov, aby bolo možné regulovať enormný nárast výrobných nákladov v chove nosníc na Slovensku. Je dôležité, aby parlament schválil štátny rozpočet a aby tak bolo možné zabezpečiť stropovanie cien,“ apeloval Molnár
„Ak okolité krajiny ceny zastropujú a u nás sa to nepodarí, naša produkcia bude nepredajná. Naše výrobné náklady budú niekoľkonásobne vyššie, ako u producentov v iných krajinách. Výsledkom bude zvyšovanie dovozu zahraničných produktov vrátane vajec a naši producenti budú musieť zastaviť produkciu. Treba dodať, že obnova chovu hydiny nie je jednoduchý proces a nie je otázkou niekoľkých dní ani týždňov, je to proces dlhodobejší,“ dodal Molnár
Spotreba vajec sa na Slovensku postupne zvyšuje, sebestačnosť však klesá. Chovatelia nosníc za problém považujú aj to, že s rokom 2025 zahraničné obchodné reťazce plánujú vykupovať a uvádzať na pulty už len vajcia z alternatívnych chovov, hoci u nás je 75 percent fariem klietkových.