Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z ekonomiky

Becík: Predaj z dvora môže byť konkurenciou obchodným reťazcom

Becík: Predaj z dvora môže byť konkurenciou obchodným reťazcom
insert_photopoľnoinfo.sk - Ministra Becíka sme v Tvrdošovciach, v jeho ceste po Slovensku, stretlii aj my.

Prioritou Ministerstva pôdohospodárstva SR bude aj v budúcnosti podpora produkcie zeleniny, ovocia, hrozna a chovu zvierat. Na svojej ceste vozom po Slovensku to uviedol minister Stanislav Becík. Dôležitými nástrojmi na podporu týchto odvetví poľnohospodárskej prvovýroby budú dotácie a pomoc pri rozbehu predaja z dvora.

„Sú nové výzvy. Kto udrží, alebo rozšíri výrobu hrozna, zeleniny alebo ovocia, dostane na technické dovybavenie 1500 eur (45.189 Sk) na jeden hektár. Keď sa niekto rozhodne predávať z dvora, môže na technické dovybavenie čerpať až 100.000 eur (3,01 milióna Sk),“ uviedol minister, ktorý roľníkov a chovateľov vyzval, aby možnosti predaja z dvora v maximálnej miere využili.

Podľa Becíka môže byť práve takýto predaj konkurenciou obchodným reťazcom.

„Spotrebiteľ sa bude môcť rozhodnúť, či si kurča kúpi na biofarme, kde je odchované z pšenice, jačmeňa, alebo kukurice a nie z bielkovinových koncentrátov. A čo je dôležité, bude lacnejšie, pretože ten prvovýrobca je zároveň aj spracovateľ a obchodník. Regulovať maržu je nezmysel, to akoby sme išli zlikvidovať trhové prostredie. Ale týmto spôsobom ovplyvníme reťazce a tie zasa budú pôsobiť na cenotvorbu pri predaji z dvora,“ skonštatoval minister.

Ministerstvo chce aj podporou predaja z dvora zvýšiť produkciu a spotrebu slovenského ovocia a zeleniny. Pasívne obchodné saldo 929.429.728 eur (28 miliárd Sk) je podľa ministra mimoriadne znepokojujúce.

poľnoinfo.sk – Minister Becík na svojej ceste po Slovensku objektívom poľnoinfo.sk.

„Máme najosídlenejší vidiek v Európe, ale dovezieme k nám až 95 % spotreby vodnej hydiny. My nemôžeme dovážať napríklad zeleninu rodu kapustovín, čiže z nášho pásma, za 118.834.230 eur (3,58 miliardy Sk),“ zdôraznil Becík.

Aj z tohto dôvodu chce minister pôdohospodárstva na svojej ceste po Slovensku hovoriť so zriaďovateľmi škôl a starostami. Chce ich presvedčiť, aby sa viacero škôl od septembra zapojilo do programu mliečnych, ovocných a zeleninových desiat.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: poľnoinfo.sk - Ministra Becíka sme v Tvrdošovciach, v jeho ceste po Slovensku, stretlii aj my.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
3 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
simako
simako
29. júl 2009 22:21

To skutočne ide pán minister povozom po slovensku?
Tak to by som od ministra namôjdušu nečakal. Tým si u mňa a som presvedčený i uveľa ďalších ľudí, získal sympatie.Želám mu a jeho misii hodne úspechov. Treba ľudí vedieť zburcovať osobným príkladom.
S pozdravom
Simako

Anonym
Anonym
30. júl 2009 0:53

Pána ministra naozaj stretnete s povozom po Slovensku. My sme ho zastihli náhodou, keď sme sa vracali z reportáže z jedného podniku v okrese Nové Zámky. S ministrom a jeho povozom sme strávili niekoľko hodín. Počas doby, keď sme s ním boli, sa zastavil na Poľnohospodárskom družstve Tvrdošovce, hovoril s… Celý komentár »

Ondrej
Ondrej
30. júl 2009 10:28

Ja by som p. ministrovi poradil, aby sa viac zaújímal
aby sa čo najviac subjektov dostalo k peniazom na nové výzvy a nie, ako posledné kde neuspelo veľké množstvo subjektov.