Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Zaujímavosti

Česi sa obávajú o svoju pôdu, cudzinci im ju skupujú pod nohami

Česi sa obávajú o svoju pôdu, cudzinci im ju skupujú pod nohami
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Tretinu pôdy v českom pohraničí už vykúpili cudzinci. Podľa českých farmárov Nemci, Rusi alebo Holanďania onedlho české polia ovládnu. Informuje o tom český denník Hospodářské noviny.

“Miestni sedliaci nemajú toľko peňazí, aby obstáli oproti cudzincom a špekulantom,” varuje Josef Erhard z karlovarskej Okresnej agrárnej komory.

Záujem o poľnohospodárske pozemky v ČR v poslednom čase nezvyčajne rastie.

“Donedávna som dostávala ponuku na odkúpenie pozemkov tak dvakrát ročne, teraz volajú záujemcovia takmer každý týždeň. Netaja sa pritom, že dosť často zastupujú ruských klientov,” uviedla majiteľka polí na Kutnohorsku, ktorá zatiaľ predávať nechce, čaká, že ceny ešte vzrastú.

Prečo je však o české polia a lúky taký záujem? A je dobré, alebo zlé, že ich vlastnia cudzinci?

Na prvú otázku je odpoveď jednoduchá. ČR je členom Európskej únie, agrárne dotácie sú v nej rovnako vysoké ako v západnej Európe, ale pôda je mnohonásobne lacnejšia.

Okrem dotácií je pre kupcov lákavé aj zhodnotenie pozemkov, ak sa ich podarí vyňať z pôdneho fondu a premeniť na stavebné parcely. Prípad polí pri pražskom letisku, ktoré štát pôvodne predal farmárom, a potom od skupiny Penta vykúpil za päťnásobok, je toho dôkazom.

A posledný argument? “Keď je kríza a komodity majú veľké cenové výkyvy, investuje sa do zlata alebo do pôdy. Tak máte najväčšiu istotu, že sa vám investícia časom zhodnotí,” upozorňuje expert Agrárnej komory ČR Jan Záhorka.

Čo sa týka vykupovania pozemkov v ČR cudzincami, pre českých podnikateľov v tomto odvetví to nie je dobrá správa. O rozvoj trhu s pôdou nemajú záujem, buď ich chcú kúpiť lacno sami, alebo im vyhovuje, že vlastníkom platia nižšie nájomné, ako je zvykom v západnej Európe. V prenájme je dnes v Česku stále zhruba 92 % pôdy.

Aktivita cudzincov a obchodníkov s pôdou však môže pomôcť druhej skupine – viac ako 2 miliónom vlastníkov pozemkov v ČR. A to práve tým, že rozhýbe dosiaľ uzavretý trh.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments