Zadajte hľadaný výraz

  • Inzercia
Komerčné informácie Z domova

Bán: Dvom z troch poistených farmárov spôsobí príroda škody

Bán: Dvom z troch poistených farmárov spôsobí príroda škody
insert_photo2 x Agra poisťovňa

Ako aktuálne obdobie vníma reprezentant spoločnosti, ktorá by mala poľnohospodárom hodiť záchranné lano, vždy keď príroda realizuje svoju vlastnú predstavu o počasí? Rozprávali sme sa s Daliborom Bánom, riaditeľom Agra poisťovne.

Aké boli ostatné mesiace a vlastne celý rok 2013?

Rok 2013 priniesol pre poľnohospodárov vďaka nevyspytateľnosti a s tým spojenou nepriazňou počasia opäť viacero prekvapení. Tento na poistné udalosti bohatý rok s veľmi skorým výskytom ľadovcov a následnými škodami spôsobenými zaplavením, naplavením, lokálnymi požiarmi a veľkým suchom sa zaradí za menej význačné z hľadiska odrodovej štruktúry jednotlivých škôd. Prevládali totiž poškodenia živelného charakteru, sucha pri vzchádzaní, mrazu, zaplavenia, škody spôsobené ľadovcami. Tieto skutočnosti opätovne zvýrazňujú nevyhnutnosť rozsiahleho zabezpečenia príjmov z poľnohospodárskej prvovýroby, to znamená samotného poistenia úrody.

Vaša materská spoločnosť v Rakúsku funguje už desiatky rokov. Určite disponuje údajmi, či boli takéto výkyvy počasia bežné aj z dlhodobého hľadiska, alebo ide len o situáciu z posledných rokov?

Samozrejme, priebeh zmien a extrémnych výkyvov je dlhodobo predmetom nášho záujmu. Sme tu práve od toho, aby sme podali pomocnú ruku poľnohospodárom, keď to najviac potrebujú! Podobne ako na Slovensku bol uplynulý rok špecifický, tak to bolo aj v Rakúsku. Ostatné živly prevládali nad samotnými ľadovcami. Z dlhodobého hľadiska je možné konštatovať, že extrémne výkyvy počasia naberajú na intenzite.

V ostatnom období bude pravdepodobne vzrastať význam poľnohospodárskeho poistenia.

Istotne áno. Pri súčasnej frekvencii poistných udalostí spôsobených nezmarmi počasia, keď dvom z troch poistených farmár spôsobí príroda škody na plodinách, je voľba riešenia poveternostného rizika, jedného z najnevyspytateľnejších z celého poľnohospodárskeho podnikania, veľkou výzvou. 

Sú roky, ktoré sú pre prvovýrobcov priaznivé. Vysoké úrody, nadpriemerné svetové ceny a ešte aj istota v podobe priamych platieb. Potom sú ale roky, kde preukáže svoju moc počasie a vtedy vždy prichádza do popredia otázka odškodnenia. Ako sa takéto výkyvy v tržbách farmárov eliminujú v zahraničí

Tejto volatilite príjmov, by podľa môjho názoru pomohla dlhodobá a minimálne sčasti stabilná podpora. Myslím tým motiváciu poľnohospodárov k poisťovaniu poistiteľných rizík zo strany štátu. Základom z ktorého vychádzam je partnerstvo verejného a súkromného sektora, tzv. Private – Public Partnerships , ktorého výhody obojstranného ťaženia pochádzajú z dlhoročných skúseností mnohých štátov Európy, ako aj z iných kútov celého sveta.  Podľa výsledkov kongresu AIAG vo Viedni sa finančná motivácia poľnohospodárov smerujúca k poľnopoisteniu ,t.j. príspevok štátu pohybuje od 30 do 60, v niektorých ojedinelých prípadoch až do 80 percent predpísaného poistného, v závislosti od konkrétneho poistného modelu. Zavedením spomenutej spolupráce sa v porovnaní s predchádzajúcim obdobím zvýšila prepoistenosť v jednotlivých krajinách až o 30%.

Vaša spoločnosť je jediná špecializovaná poisťovňa na Slovensku pre poľnohospodárstvo. V čom je ten hlavný rozdiel oproti iným poisťovateľom?

Naša materská spoločnosť bola založená pred viac ako 67 rokmi. Jej dlhoročná tradícia a s ňou spojené bohaté skúsenosti s poisťovaním, no hlavne s likvidáciou vzniknutých škôd nám ponúka schopnosť včas a rýchlo reagovať na požiadavky slovenského poľnohospodársko-poistného trhu.

Živočíšna výroba je skúšanou časťou ekonomiky poľnohospodárskych podnikov. V minulom roku ste spustili program poistenia hospodárskych zvierat. Roľníci každodenne zápasia o ekonomickú podstatu tejto časti podnikania, získal si tento produkt medzi poľnohospodármi obľubu?

Ako špecializovaný poisťovateľ poľnohospodárskych rizík sa snažíme každoročne sledovať, a pokiaľ je to možné, zapracovať aktuálne a najpálčivejšie problémy farmárov do našich produktov. Ako bolo spomenuté, od vlaňajšieho roka ponúkame na podnet samotných farmárov poistenie najbežnejších druhov hospodárskych zvierat.

Pripravujete pre poľnohospodárov novinky aj pre nasledujúce obdobie ?

Tento rok sa nám podarilo zostaviť pre slovenských pestovateľov absolútnu novinku na trhu. Akútny nedostatok zrážok hlavne v období kvitnutia a veľký počet extrémne horúcich dní v minulom roku spôsobili mnohým slovenským poľnohospodárom výrazné škody pri pestovaní kukurice v dôsledku sucha. Agra poisťovňa im vychádza v ústrety a ponúka v roku 2014 možnosť pripoistenia rizika sucha u kukurice v rámci svojich poistných produktov Agrar Univerzál a Agrar Paušál. Ďalšou novinkou je možnosť poistenia vybraných druhov ovocia voči jarným mrazom, samozrejme  vrátane poistenia kvality.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: 2 x Agra poisťovňa

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments