Zadajte hľadaný výraz

Názory a komentáre Z ekonomiky

Baco: Vyhováranie sa na predchodcov je neopodstatnené

Vyhováranie sa šéfa Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Zsolta Simona na zlé stratégie predchodcov a chýbajúcu agrárnu a vidiecku koncepciu je podľa slov exministra pôdohospodárstva a exposlanca Európskeho parlamentu Petra Baca neopodstatnené.

„Vo vláde bola predsa v roku 2008 schválená rozvojová koncepcia agrorezortu do roku 2030. Úlohou ministra Simona bolo túto koncepciu aktualizovať, má na to k dispozícii Slovenskú akadémiu pôdohospodárskych vied. V programovom vyhlásení vlády SR sa však minister Simon zaviazal obmedziť rezortnú výskumnú základňu,” uviedol Baco.

Chválenie sa vysokým ziskom v rezorte za minulý rok je podľa neho len potvrdením jednostrannej orientácie výrobcov na krátkodobo trhovo výhodné produkty.

“Výrobcovia sa však správajú tak, ako boli motivovaní jeho agrárnou politikou, teda politikou utlmovania produkcie s vyššou pridanou hodnotou. V programovom vyhlásení vlády je ale pre ministra záväzok presadzovať posilnenie produkcie s vyššou pridanou hodnotou,” poznamenal exminister.

“Pochybne vyznievajú Simonove vyhlásenia o účinnom využívaní prírodného potenciálu krajiny, keďže potrebné nástroje a zdroje k tomu nezabezpečil. Pomýlené, priamo nežičlivé postoje zaujímal rovnako aj pri presadzovaní potrieb svojho rezortu vo vláde SR – nechal si zobrať výhodu lacnejšej tzv. červenej nafty pre pôdohospodársku produkciu, zrušil zníženú DPH na predaj z dvora,” konštatoval Baco.

Minister Simon podľa jeho slov nezabezpečil ani podstatnú časť vyrovnávacieho doplatku k priamym platbám EÚ.

“Prostriedky na štátnu pomoc zabezpečil na desaťnásobne nižšej úrovni ako okolité štáty. Nebol dobre pripravený a nepresadil oprávnené finančné nároky pôdohospodárov. Nezvládol úpadok poľnohospodárskej produkcie,” dodal pri hodnotení Simonovho pôsobenia v úrade Baco.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments