Analytik: Rusko postihla najtuhšia zima za posledných 20 rokov
Minulý týždeň skončil pre nami sledovane komodity rozpačito. Sója rástla o 2.31%, kukurica klesla o 0.7% a pšenica o 0.98%. Týždeň sa niesol v znamení očakávania reportu WASDE, ktorého výsledok bude známy dnes (utorok). Konsenzus znie, že zásoby sóje by mali byť revidované nadol, kukurica a pšenica bez zmeny. Práve preto sa o niečo viac darí sóji a potvrdzuje sa náš predpoklad, že by aj naďalej mala zhodnocovať viac, ako kukurica.
Pri sóji stoja riziká ceny hlavne na dvoch faktoroch. Dopyt po americkom exporte je už teraz nadpriemerne silný a exporty sú medziročne vyššie. Druhý faktor je, že aktuálna úroda bola slabšia. Od začiatku roka sa začne rozbiehať medzinárodný obchod a americká úroda bude prvá po ktorej odberatelia siahnu. Až niekedy na jar (marec, apríl) začne byť k dispozícii úroda z Brazílie a Argentíny, pričom v tom čase začne sejba v USA. A práve s úrodou v Južnej Amerike sa ráta ako s veľmi dobrou, čo je vzhľadom na časté suchá odvážne očakávanie. Diskusie sa teraz vedú okolo stavu úrody v Argentíne, kde z dôvodu silných dažďov meškala sejba. Teraz sa počasie ustálilo a aj stav úrody sa mierne zlepšuje.
Tento týždeň pokračovali relatívne dobré dáta exportov z USA – s výnimkou kukurice, kde stále vidíme silné medziročné zaostávanie. Skutočný export zaostáva aj za aktuálnym plánom. Z tohto dôvodu stále visí vo vzduchu otázka, či pri takomto slabom dopyte po exporte USA sú súčasné ceny udržateľné. Minulý rok bolo o takomto čase vyexportovaného 54% plánu, aktuálne je to len 42%!
Pri pšenici sa pozornosť opäť zameriava na Austráliu, Rusko a USA. V Rusku je najtuhšia zima za posledných 20 rokov a tamojší poľnohospodári hovoria, že zima ešte ani poriadne nezačala a stav úrody je už teraz biedny. V USA sa stav pšenice postupne zhoršuje a nedá sa vylúčiť zníženie výhľadu úrody, keďže z rovnakej rozlohy a nižšieho výnosu nemôže vzísť väčšia úroda. Preto pred WASDE vidíme pri kukurici riziká revízie zásob smerom nahor, pri pšenici a sóji smerom nadol. Pri pšenici budú do zásob hovoriť ešte aj chovatelia, pretože v EÚ a USA klesá dopyt chovateľov z dôvodu sucha a nižšieho počtu chovaných zvierat. Rastu cien pšenice tak môže zabrániť nižší dopyt chovateľov, ktorí môžu kompenzovať slabšiu úrodu.