Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky

Ako sa budú vyvíjať ceny obilnín?

Ako sa budú vyvíjať ceny obilnín?
insert_photoilustračné foto poľnoinfo.sk - Ovos nepatrí medzi kľúčové obilniny

V týchto dňoch sa na Slovensku rozbieha žatva. V období, keď sa rozsypal trh s mliekom, čo v značnej miere ohrozilo tok peňažných prostriedkov v podnikoch, je veľmi dôležité, ako dokážu roľníci speňažiť úrodu. Vývoj počasia, odhad úrod, súčasná situácia na domácom, ale i svetovom trhu s obilninami nám môže načrtnúť budúci vývoj cien. Ponúkame preto analýzu trhu s obilninami na základe uvedených informácii.

Podľa údajov Slovenského hydrometeorologického ústavu, teploty v zimnom období boli mierne nad dlhodobým normálom. Čo sa týka zrážkovej činnosti, bola približne o polovicu väčšia ako je priemer. Počasie skomplikovalo poľnohospodárom situáciu až v apríli, keď bolo nie len nadpriemerne teplo, ale aj sucho. Niektoré oblasti Slovenska boli prakticky bez zrážok viac ako mesiac. Tento vývoj bude mať samozrejme vplyv na hektárové úrody obilnín. Tie podľa Centra výskumu rastlinnej výroby v Piešťanoch, klesnú pri pšenici o 16 percent na 4,14 tony z hektára /4,87 v roku 2008/ a pri jačmeni až o viac ako štvrtinu na 3,29 tony z hektára /4,18 v roku 2008/.

Údaje Agrárnych trhových informácií Slovenska, hovoria o úrovni cien potravinárskej pšenice v mantineloch od 97 eur za tonu až po takmer 150 eur za tonu. Priemerná nákupná cena potravinárskej pšenice dosiahla pred dvoma týždňami približne 130 eur. Pri kŕmnej pšenici je asi o 25 eur nižšia.

Čo sa týka svetových cien obilnín, tak ako vás už pravidelne informujeme, celý mesiac jún bol v znamení ich poklesu. Ceny potravinárskej pšenice dosahujú na svetových burzách v súčasnosti úroveň približne 140 eur za tonu. Značný vplyv na ich vývoj má ale odhadovaná produkcia pšenice. Tá by podľa správy International Grains Council mala dosiahnuť približne 652 miliónov ton, čo je takmer o 5 a pol percenta menej, ako v marketingovom roku 2007/2008.

Správa Ministerstva pôdohospodárstva Spojených štátov amerických hovorí o poklese produkcie najmä v štátoch Európskej únie, Kanady, Ruska ale i Ukrajiny. Výpadok na úrodách v bývalých republikách Sovietskeho zväzu dosiahne približne 20 percent. Výhodou Európskej únie je, že výkyvy v úrodách nie sú tak výrazné, ako na východ od schengenského priestoru.

Na druhej strane ale musíme uviesť, že len Ukrajina vyviezla do 30. júna 2009 viac ako 25 miliónov ton obilnín, čo je takmer polovica jej produkcie. V ponímaní európskej dvadsaťsedmičky, to tvorí 9 percent produkcie. Preto aj pri výraznom poklese hektárových úrod na Ukrajine, netreba podceňovať jej značný exportný potenciál.

Ceny obilnín značne ovplyvňujú aj svetové zásoby. Tie dosiahli minimum v roku 2007 a odvtedy dochádza k ich každoročnému nárastu, čo bude mať za následok vykompenzovanie strát z nižších úrod. Tento fakt bude pravdepodobne hlavnou prekážkou významnejšiemu nárastu cien pšenice, ale i ostatných obilnín v marketingovom roku 2008/2009.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: ilustračné foto poľnoinfo.sk - Ovos nepatrí medzi kľúčové obilniny

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments