Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Agrokomplex: Dôstojná prezentácia poľnohospodárstva

Agrokomplex: Dôstojná prezentácia poľnohospodárstva
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

V minulom roku navštívilo tradičnú augustovú výstavu Agrokomplex neuveriteľných 107-tisíc návštevníkov. Štyri dni výstavy prepísali rekord z ostatných rokov, keď počet návštevníkov osciloval najčastejšie pri osemdesiatich tisícoch. Už tento štvrtok (20. augusta) sa začína prezentácia slovenského poľnohospodárstva a potravinárstva opäť.

Nitra sa stane miestom, kde sa stretávajú pohľady tých, ktorí majú v poľnohospodárstve a potravinárstve čo povedať. Veľkou devízou tradičnej výstavy pritom je, že oslavuje aj laického návštevníka, ktorý získava prehľad o trendoch v agropotravinárskom sektore.

„Často počujeme hlasy, že výstava Agrokomplex upadá. U nás na Výstavisku to ale vidíme úplne inak,“ uvádza Miroslav Halmo, ktorý stojí za aktuálnou výstavou a okrem prvého ročníka v roku 1974 sa spolupodieľal na všetkých nasledujúcich výstavách Agrokomplex.

O jeho slovách svedčí obsadenosť výstavnej plochy, ktorá atakuje hranicu 32-tisíc metrov štvorcových.

„Voľná plochá E, ktorá sa nachádza medzi pavilónmi a návštevníci ju poznajú ako miesto prezentácie poľnohospodárskej techniky je plná! Až na pár výnimiek sú na ploche zastúpené všetky na Slovensku predávané značky traktorov. Nechýbajú ale ani ostatné kategórie poľnohospodárskych strojov,“ hovorí Ján Jech, prezident združenia dodávateľov poľnotechniky.

Ten pripomína, že na voľnej ploche sa prezentuje aj domáca výroba sejačiek, drenážnych čističov, alebo postrekovačov.

 „V pavilóne M1, kde sa nachádza expozícia Ministerstva pôdohospodárstva, nájde návštevník slovenských potravinárov. Už tradične počas výstavy získajú  ocenenie Značky kvality SK. V prvý deň výstavy bude udelená viac ako dvesto výrobkom,“ hovorí Zuzana Nouzovská, šéfka potravinárskej sekcie na rezortnom ministerstve.

Pavilón F sa vďaka technickej pomoci Programu rozvoja vidieka premení na interaktívne miesto, kde nechýbajú vodné plochy, lány obilnín, alebo náučné panely, ktoré zaujmú aj deti v predškolskom a školskom veku.

„Pod mottom čaro vidieka, čaro domova sa koná prezentácia v pavilóne F a pripomína veľkolepé expozície na svetových výstavách. V Nitre uvidíte to, čo by ste mohli vidieť napríklad aj na aktuálnej výstave EXPO v Miláne,“ hovorí Eduard Krcho, riaditeľ štátneho podniku Agrokomplex.

Milovníci zvierat sa môžu už tradične odviesť Nitrianskou poľnou železnicou do zadnej časti výstaviska, kde prebieha jubilejný desiaty ročník Národnej výstavy hospodárskych zvierat.

„Najzaujímavejšie pre návštevníka bude ten diapazón veľkostí, plemien a veku. Miniatúrny koník vo výške 70 cm vážiaci asi 80 kilogramov, ale aj kobyla norika s výškou 183 cm a váhou 900 kilogramov,“ hovorí Ján Huba, organizátor Národnej výstavy hospodárskych zvierat a pripomína, že nebudú chýbať ani tradičné plemená, ktoré súťažia o titul Šampióna výstavy.

Organizátori ani tu nezabudli na najmladšiu generáciu, ktorá sa môže so zvieratami v rámci gazdovského dvora pohrať. Asistovať im budú zástupcovia stredných odborných škôl, ktorí ich možno ovplyvnia na ich ďalšej ceste životom.

V zadnej časti výstaviska pri Západoslovenskej kolibe sa uskutoční aj 3. ročník prehliadky veľkopestovania zeleniny. Neďaleko tejto expozície návštevník vo vyhradených časoch uvidí aj praktické predvádzanie nových strojov obohatené o ukážky z poľnohospodárskeho múzea, ktoré patrí pod nitrianske výstavisko.

Odborný program v najvýraznejšej miere zastupuje štvrtý ročník Diskusných okrúhlych stolov, ktoré sa konajú v Medzinárodnom pavilóne A.

„Máte pocit, že sa okolo potravín šíri priveľa mýtov, v ktorých sa dá len ťažko orientovať? Ste roľník a neviete si poradiť s aktuálnou situáciou na trhu s mliekom? Zaujímajú Vás novinky z Programu rozvoja vidieka? Ste mladým farmárom?“ aj týmito otázkami lákajú návštevníkov tradiční organizátori podujatia. O odpovede sa postarajú najlepší odborníci z nášho agropotravinárstva v sále Diskusných okrúhlych stolov, ktoré sa konajú počas prvých troch dní výstavy.

Agrokomplex patrí do povinného kalendára mnohých poľnohospodárov. Rodiny výstavu často vnímajú ako vynikajúcu príležitosť príjemného ukončenia letných prázdnin. Ešte pred piatimi rokmi bola úroveň nášho augustového Agrokomplexu žalostná. Dnes, s vypätím síl organizátorov vniká opäť prehliadka, ktorá vari ani neodráža skutočný stav nášho poľnohospodárstva. Organizátori pritom nestavajú Potemkinovskú dedinu. Možno len dúfajú, že odvetvie začne rásť smerom k zamestnanosti, regionálnym špecialitám, alebo ovocinárskej a zeleninárskej sebestačnosti. Jednoducho k tomu, čo náš vidiek urobí krajším a silnejším.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
3 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
joi
joi
24. august 2015 16:33

podarilo sa im obrať mladých farmárov o 20e prezentácie je na internete nič viac nebolo povedané pre združenie mladých farmárov výborný zárobok bolo tam cez 200 ludí 4000e v niekoho kapse tak sa podniká na slovensku,

ASYF
ASYF
27. august 2015 21:58

Vážení Pán, Pani joi, ďakujeme, za Váš názor i keď negatívny. Nakoľko vo Vašom príspevku je viac vecí na diskusiu odkryjeme pozadie „výborného zárobku“. Nevieme aké máte informácie Vy, ale prenájom tej kongresovej sály niečo stálo – Výstavisko Agrokomplexu riadne na základe objednávky vystaví faktúru, ktorú treba zaplatiť. Neviem či… Celý komentár »

Anna K.
Anna K.
29. august 2015 23:12

Čo farmár, to špekulant, a to je cesta do pekla priatelia. Celé to vyzerá ako nepodarená groteska, koľko neschopnosti sa naakumulovalo v miestnom ( rozumej slovenskom ) poľnohospodárstve – skôr sa síce hodí poľnotrápení za posledných, no dajme tomu 15 rokov.