Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

AGROFILM ožil a upúta bohatým programom

Niekoľko zásadných noviniek prinesie už od pondelka (30. septembra) 29. ročník festivalu AGROFILM. Tradičné podujatie sa z objektov Centra výskumu živočíšnej výroby presunie aj do priestorov dvoch nitrianskych univerzít a najväčšieho nákupného centra v Nitre. Filmové projekcie obohatia diskusie a prednášky odborníkov a filmových tvorcov, ale aj ochutnávky kvalitných produktov živočíšneho pôvodu. Celkovo návštevníkov čaká premietanie viac ako 150 filmov a v stredu (2. októbra) dokonca diskusné fórum pre chovateľov mäsového dobytka. Za organizátorov poľnoinfo.sk informovala Dana Peškovičová, riaditeľka Centra výskumu živočíšnej výroby v Nitre a súčasne prezidentka festivalu AGROFILM.

Centrum výskumu živočíšnej výroby už tradične usporadúva prehliadku  dokumentárnych  filmov zameraných na problematiku  poľnohospodárstva, potravinárstva a rozvoja vidieka pod názvom  AGROFILM. Tento rok sa festival koná 29. raz, čím bude iný, ako po  minulé roky?

Po ročnej technickej prestávke  sa 29. ročník AGROFILMu predstaví v „novom šate“. Festival tradične organizuje Centrum výskumu živočíšnej výroby Nitra a garantom podujatia je Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.  Festival sme sa rozhodli  preniesť bližšie k verejnosti. Projekcie filmov sa budú konať nielen v CVŽV Nitra, ale aj v konferenčnom centre Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v takzvanom „Bernoláku“ a v priestoroch hlavnej budovy Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre,  ktoré prijali ponuku byť spoluorganizátormi  festivalu.  Tradičnými partnermi zostáva mesto Nitra, Nitriansky samosprávny kraj a FAO. Mediálnymi partnermi festivalu sú viaceré odborné médiá a RTVS. Agrofilm prenesieme i do verejných priestorov nitrianskeho obchodného centra Mlyny. Filmové projekcie obohatíme o diskusie a prednášky odborníkov a filmových tvorcov ako aj ochutnávky kvalitných produktov živočíšneho pôvodu.

Uviedli ste, že AGROFILM sa tento rok presunul aj do priestorov oboch nitrianskych univerzít a dokonca do najväčšieho nákupného centra v  Nitre – Mlyny. Čo si od tohto kroku sľubujete?

Myslím, si že Agrofilm svojim zameraním môže byť užitočný pre odborníkov, študentov, ale i laickú  verejnosť, ktorá prostredníctvom filmov a festivalových podujatí dostane zaujímavé informácie. Filmy majú potenciál vzdelávať, informovať a poskytovať alternatívne riešenia zaujímavých problémov a vyvolať diskusiu.   Prednáška o živočíšnych výrobkoch a hlavne o mäse bude v utorok podvečer v Mlynoch, vo štvrtok sa okrem mäsa bude hovoriť aj o mede a včelích produktoch. Obe podujatia sú spojené s ochutnávkou kvalitných slovenských výrobkov a  výstavou veľmi zaujímavých zootechnických fotografií.

Aký bude 29. ročník z hľadiska účasti filmov a prihlásených štátov?

Na  tohtoročný Agrofilm je prihlásených 152 filmov, z  24 krajín a zo 4 kontinentov.  Najviac filmov je  prihlásených už tradične zo Slovenska –   47 filmov, nasleduje Nemecko – 25 filmov, Česká republika –  16 filmov  a Poľsko – 11 filmov. Nechýbajú ani pohľady na agrosektor z exotických krajín akými sú Irán, Etiópia, Čína či Guinea Bisau.  Výberová komisia vybrala do súťaže 52 filmov.

Na aký film by ste vy upriamili pozornosť?

Mnohé z filmov majú potenciál zaujať aj širokú verejnosť. Je tu séria zaujímavých poľských filmov orientovaných na to, ako a či vôbec sa dá pripravovať kvalitné jedlo z biopotravín.  Odborníci nájdu medzi dielami filmy s tematikou živočíšnej výroby. Niektoré filmy môžu byť aj poučením pre európskeho diváka. Napríklad iránsky  film, ktorý dokumentuje veľmi zaujímavé technické riešenie pri poháňaní mlyna a výrobu chleba v podmienkach Iránu. Filmári z Číny prezentujú problematiku boja s invazívnymi druhmi rastlín i živočíchov vo farmárskej praxi.

V rámci programu jednotlivých premietaní, ktorý máte zverejnený na  stránke www.agrofilm.sk usporadúvate v stredu 2. októbra v Lužiankach diskusné fórum o chove mäsového dobytka. Ako bude toto podujatie prebiehať?

Špeciálnu pozvánku máme pre chovateľov mäsového dobytka, ako aj pre tých, ktorí s jeho chovom plánujú začať. V stredu 2. októbra pre nich organizujeme diskusné fórum. Základom pre diskusie budú filmy z tohto odvetvia ŽV. Tieto budú inštruktážne zamerané napríklad na hodnotenie kondície mäsového dobytka, alebo na starostlivosť o TTP s komentárom odborníkov z výskumnej sféry a zväzu chovateľov. V ponuke budú aj odborno – populárne reportáže odvysielané z našich chovov v relácii Farmárska revue. Poukázať na to, čo nezachytila kamera Farmárskej revue pri nakrúcaní reportáží, chcú jednotliví chovatelia osobne počas diskusného fóra. Malo by ísť hlavne o ich skúsenosti a rady, ktoré chcú poskytnúť ostatným chovateľom. Nedajte si preto ujsť cenné odporučenia od chovateľov zo známych či menej známych podnikov, ktoré reprezentujú RDP Most pri Bratislave, PD Spišské Bystré, MOVIS – AGRO AK Skalica, TBS Podkylava, SHR Tibor Papšo, AGRO – OVIS Veličná, RD Tekovské Nemce. Po skončení odbornej časti chceme účastníkov pozvať na vernisáž výstavy obrazov akademického maliara Jozefa Dobiša, spojenú s kultúrnym programom. Tradičné motto tohto podujatia: „Spojenie vedy a umenia“ chceme rozšíriť na „Spojenie vedy, chovateľskej praxe a umenia“. Veríme, že všetci, ktorí príjmu naše pozvanie, zažijú pekný, odborne a kultúrne naplnený deň. 

Aké je vstupné na festival pre návštevníkov Agrofilmu? 

Všetky filmové projekcie a festivalové podujatia sú bezplatne prístupné verejnosti.  Tešíme sa na návštevníkov festivalu počas festivalového týždňa od 30.9. do 4.10. 2013. detailný program festivalu je zverejnený na www.agrofilm.sk.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments