Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2019 Jesen LEFT
Branding VUB 2019 Jesen RIGHT
Branding VUB 2019 Jesen TOP
Tatra banka 2018-12
Pottinger 2018
Potravinárstvo Z domova

Agro: Slovenskí producenti mlieka sa usilujú o vývoz do Číny

chat_bubbleKomentáre: 1 visibilityZobrazenia: 430
UniCredit Bank 2018

Na pracovnej ceste po Slovensku je v týchto dňoch skupina veterinárnych odborníkov Generálnej administratívy colnej správy Čínskej ľudovej republiky – General Administration of Customs of the People’s Republicof China (GACC).

 Misia sa uskutočňuje na pozvanie Slovenského mliekarenského zväzu, čím po vyše štyroch rokoch finišuje ich úsilie expandovať na čínsky trh. Od januári 2013 je totiž uzákonená potreba bilaterálnej dohody medzi Čínou a exportnou krajinou k povoleniu vývozu mliečnych produktov, pričom Slovensko o túto možnosť požiadalo ešte v roku 2014. Misiu na Slovensku sprevádzajú zástupcovia Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR a predstavitelia ekonomickej diplomacie Zastupiteľského úradu SR v Pekingu, ktorí zabezpečujú komunikáciu s politickými a hospodárskymi autoritami Čínskej ľudovej republiky.

      Čínski veterinári, podľa informácií Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR, navštívia jej pracoviská v Dolnom Kubíne, Poprade, Zvolene a Bratislave, ako aj producentov mlieka a mliečnych výrobkov, aby sa presvedčili o kvalite procesov a príslušných certifikátoch v praxi. Cieľom je príprava podkladov a expertného stanoviska k vyhodnoteniu slovenskej žiadosti o vývoz slovenského mlieka a mliečnych výrobkov do Čínskej ľudovej republiky.

      Z okolitých krajín sa vo vývoze mlieka a mliečnych výrobkov za posledné roky najlepšie darí Poľsku s objemom obchodu približne 49 miliónov eur v roku 2017. V Českej republike sa príjmy z vývozu mliečnych produktov do Číny zvyšujú od roku 2015 a v roku 2017 dosiahli 1,76 milióna eur. Rakúsko malo stabilné príjmy z vývozu mliečnych produktov do Číny od roku 2012, v roku 2017 sa zvýšili na takmer 18 miliónov eur.

      Medzi vyhľadávané produkty na čínskom trhu patrí mlieko a mliečne produkty so špeciálnou bezlaktózovou úpravou. Ekonomický rast spolu s rastom životnej úrovne obyvateľstva prináša obľubu kvalitných výrobkov. Obrovský objem domáceho trhu zároveň predstavuje príležitosť aj pre menších, trendových alebo originálnych výrobcov.

      Zahraniční producenti vstupujú na čínsky trh priamym zastúpením, alebo i cez lokálnych partnerských predajcov, ktorí distribuujú produkty do veľkoobchodu, obchodných sietí, či cez platformy elektronického obchodu. V súčasnosti je Čína krajinou s najväčším počtom online používateľov vo svete.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív polnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1421 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

1 komentár

  1. realista
    30. novembra 2018

    producenti ? – Snáď spracovatelia a obchodníci …..

    Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.