Africký mor ošípaných: Nemecko buduje nové ploty
Nemecku sa naďalej nedarí zastaviť šírenie afrického moru ošípaných. Sasko, ktoré je touto vírusovou infekciou výrazne postihnuté, rozšírilo uzavreté oblasti aj pozdĺž hraníc s Českou republikou. Sasko vkladá veľké nádeje do vybudovania ďalšej línie plotov, ktoré majú pomôcť nakazené zvieratá zastaviť.
AMO sa do Nemecka dostal z Poľska. Sasko, Brandenbursko a Meklenbursko-Predpomoransko, ktoré s Poľskom susedia už na hraniciach vybudovali bariéry. Miesta, kde sa mor vyskytne, sú vyhlásené za uzavreté oblasti, ktoré sú označované aj ako nárazníkové zóny.
Sasko aktuálne tieto zóny rozšírilo tak, že otvorilo právnu cestu k vybudovaniu ochranných koridorov. Ide o pásmo dvoch plotov, ktoré sú od seba vzdialené dva kilometre. Takéto koridory, v ktorých poľovníci radikálne znižujú stavy diviakov, buduje Sasko tri – na západe terajších uzavretých oblastí, na východe na hranici s Poľskom a na severe na hraniciach s Brandenburskom.
„Dúfame v účinnosť ochranných koridorov, s ktorými máme na východe a severe infekčnej oblasti dobré skúsenosti. Dvojitý plot funguje ako bariéra lepšie ako jeden plot,“ povedal Sebastian Vogel, ktorý je šéfom krízového štábu boja proti AMO pri saskom ministerstve sociálnych vecí.
Vogel uviedol, že okrem plota sa Sasko spolieha na odstrel diviakov. Poľovníci za každé takéto zviera zastrelené v uzavretej oblasti dostávajú príspevok 150 eur.
Od septembra 2020, keď bola v Nemecku terajšia infekcia prvýkrát potvrdená, bolo v Sasku zaznamenaných 1 727 prípadov AMO, v Brandenbursku 2 689 prípadov a zhruba päť desiatok v Meklenbursko-Predpomoransku.
Proti AMO neexistuje vakcína, infikované zvieratá sa neliečia a musia sa usmrtiť. Mor je tak veľkou hrozbou pre chovy ošípaných. Na človeka sa choroba neprenáša.