Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Ťažko poistiteľné riziká by mohla spravovať komora

Ťažko poistiteľné riziká by mohla spravovať komora
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Prezident Agrárnej komory ČR Zdeněk Jandejsek navrhol, aby fond ťažko poistiteľných rizík spravovala komora. O fonde sa hovorí už desaťročia, bývalý minister poľnohospodárstva Marian Jurečka (KDU-ČSL) ho chcel zriadiť pred dvoma rokmi, ale stále neexistuje.

Celková podoba fondu a jeho parametrov by sa mala stanoviť v rámci poľnohospodárskej diskusie, povedal Jandejsek ČTK.

Podľa prvotných úvah by do fondu prispievali v pomere jedna ku jednej poľnohospodári a štát. V prípade nadmerných zrážok v období zberu úrody alebo sucha by z neho poľnohospodári čerpali peniaze. Maximálny rozsah fondu mal byť 14 miliárd českých korún (prepočet poľnoinfo.sk: 542 miliónov eur).

Poľnohospodári, ktorí by chceli náhradu za nadmerné sucho a podobné klimaticky nepredvídateľné javy, by museli byť komerčne poistení. Na rozdiel od bývalých plánov ministerstva by sa podľa Jandejska nepredpokladalo, že by štát v prípade využitia všetkých peňazí, ktoré vo fonde sú, mohol prispieť až dvojnásobkom financií, ktoré do neho poľnohospodári dali v posledných dvoch rokoch. Podľa Jandejska by mal byť odvod do fondu povinný, ale podľa pestovaných komodít.

Systematický nástroj, ktorým by štát riešil problémy poľnohospodárov, je podľa Jandejska potrebný a mal by sa schváliť čo najskôr. Nebolo by tak nutné stanovovať ad hoc podmienky pre čerpanie napríklad náhrad za sucho. V súčasnosti podľa Jandejska štát vypláca peniaze pomaly. Napríklad poľnohospodári v okolitých krajinách sa podľa neho sťažujú, že náhrady za sucho dostali vyplatené pred mesiacom.

„A my budeme radi, keď ich dostaneme do konca marca,“ upozornil.

Poľnohospodári dostanú ako odškodnenie za tohtoročné sucho až dve miliardy českých korún (prepočet poľnoinfo.sk: 77,4 milióna eur), rozhodla vláda. Ovocinári a škôlkari dostanú ďalších 208 miliónov korún (prepočet poľnoinfo.sk: 8 miliónov eur) za škody spôsobené jarnými mrazmi. Podľa Jandejska reálne škody dosahujú 11 až 12 miliárd korún (prepočet poľnoinfo.sk: 426 – 464 miliónov eur). Za predvlaňajšie sucho štáť vyplatil viac ako miliardu korún (prepočet poľnoinfo.sk: 38,7 milióna eur). Podľa Jandejska je nutné, aby ministerstvo poľnohospodárstva urgovalo Európsku komisiu, ktorá by mala fond odsúhlasiť, nie e-mailami, ale osobne.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments