Nemeckí farmári protestujú. Blokujú diaľnice a sypú pred centrály politických strán hnoj
Nemeckí farmári dnes na protest proti chystaným vládnym škrtom v poľnohospodárstve zablokovali po celej krajine rad diaľničných nájazdov a ciest. Veľkú blokádu usporiadali poľnohospodári podľa denníka Passauer Neue Presse v bavorskej obci Philippsreut na hraniciach s Českou republikou. Hraničný priechod Strážný bol tak dopoludnia do Nemecka neprejazdný. Za farmárov sa postavili konzervatívni krajinskí premiéri, okrem iného saský predseda vlády Michael Kretschmer.
Silnie tlak na väčšiu produkciu
Zástupca nemeckého kancelára a minister hospodárstva Robert Habeck vo videu na sociálnej sieti X vyhlásil, že je potrebné otvoriť debatu o zmenách v poľnohospodárstve. Povedal, že toto odvetvie trápia štrukturálne problémy, pretože farmári nedokážu určovať ceny a pretože silnie tlak na väčšiu produkciu, ktorou dokážu pokryť výrobné náklady.
Protesty v Nemecku doľahli aj na českých vodičov a pendlerov, ktorí do Nemecka denne dochádzajú za prácou. S komplikáciami teda musia počítať aj na diaľnici, ktorá spája Prahu s Drážďanmi. Blokády hlásia nemecké médiá z celej krajiny. Problémy sa nevyhli ani Berlínu, kde sa na cestu do centra mesta vydalo niekoľko stoviek traktorov.
V hlavnom meste sa k poľnohospodárom pridali tiež vodiči nákladných vozidiel, ktorí zablokovali hlavný ťah pri Brandenburskej bráne v centre metropoly. Polícia varuje pred kolónami na diaľničnom okruhu Berlína, ktorý na niektorých úsekoch poľnohospodári zablokovali pomalou jazdou.
V Mníchove podľa polície nasadili poľnohospodári do protestov asi 5500 traktorov. Magazín Focus na svojom webe uviedol, že farmári na niektorých miestach v krajine vysypali pred kanceláriami vládnej sociálnej demokracie (SPD), Zelených a liberálnych slobodných demokratov (FDP) hnoj.
Záťaž vo výške jednej miliardy
Šéf Zväzu nemeckých poľnohospodárov (DBV) Joachim Rukwied, ktorý sa dnes zúčastnil na rokovaní bavorskej vládnej Kresťansko-sociálnej únie (CSU), na tlačovej konferencii vyhlásil, že vláda sociálnodemokratického kancelára Olafa Scholza ohrozuje budúcnosť farmárskych rodín.
„Daňové zaťaženie nemožno ustáť, preto sme dnes vyrazili do ulíc,“ povedal.
Dodal, že úsporné opatrenia vlády budú pre poľnohospodárov znamenať záťaž vo výške jednej miliardy eur.
Rukwied v polovici decembra varoval vládu, že ak neodvolá chystané škrty, rozpútajú farmári od januára také protesty, aké Nemecko ešte nezažilo. Kabinet im pred týždňom vyšiel v ústrety a oznámil, že poľnohospodárske vozidlá budú naďalej oslobodené od dane a že daňové zvýhodnenie nafty pre poľnohospodárske stroje budú rušiť postupne v niekoľkých krokoch. DBV ústupok považuje za nedostatočný a požaduje odvolanie všetkých úsporných návrhov.
Opozícia vládu kritizuje
Saský premiér Kretschmer z Kresťanskodemokratickej únie (CDU), ktorá je na celoštátnej úrovni v opozícii, v dnešnom rozhovore s verejnoprávnym rozhlasom Deutschlandfunk postoj Scholzovej vládnej koalície kritizoval. Vláda si podľa neho robí čo chce, a nemá žiadne pochopenie pre rastúcu nespokojnosť nielen poľnohospodárov, ale aj ďalších skupín obyvateľov. Scholza Kretschmer vyzval na dialóg s poľnohospodármi.
Taktiež konzervatívny premiér Severného Porýnia-Vestfálska Hendrik Wüst vyhlásil, že protesty chápe, pretože poľnohospodári sú pod obrovským ekonomickým tlakom. V relácii verejnoprávnej televízie ZDF však zdôraznil, že je potrebné pri demonštráciách dodržať zákon. Pred týždňom farmári znemožnili ministrovi hospodárstva Habeckovi vystúpiť z trajektu na pevninu, takže politik sa musel vrátiť na ostrov Hallig Hooge, odkiaľ sa potom dostal iným trajektom.
Alexander Dobrindt, ktorý je šéfom poslancov bavorskej Kresťansko-sociálnej únie (CSU), čo je sesterská organizácia celonemeckej CDU, dnes farmárov tiež podporil. Zároveň vyzval na nové voľby.
Poľnohospodári sa od extrémistov dištancujú
Médiá, analytici i politici vopred varovali, že protesty budú chcieť zneužiť pravicoví radikáli. Podobne sa vyjadrili aj predstavitelia tajných služieb, okrem iného šéf durínskeho úradu pre ochranu ústavy, ktorý plní funkciu regionálnej civilnej kontrarozviedky. Spolková ministerka vnútra Nancy Faeserová v dnešnom rozhovore s Rheinische Post uviedla, že je zodpovednosťou poľnohospodárov, aby sa k protestom nepripojili radikáli. Zväz DBV sa od extrémistov dištancoval a organizátori demonštrácií v regiónoch uviedli, že radikálov medzi seba nepustia.
„Hlásime sa k ústave a demokracii,“ vyhlásil dnes šéf Zväzu nemeckých poľnohospodárov.
Tu už ani protestovať nemá zmysel, však? A čo rozhodnutia – kedy budú a dotácie aspoň do mája prídu, alebo už ani siať sa tu nebude?