Zadajte hľadaný výraz

Potravinárstvo Z domova

Fico: Potraviny by nemali byť drahšie ako v krajinách s vyššími príjmami

Fico: Potraviny by nemali byť drahšie ako v krajinách s vyššími príjmami
insert_photoReprofoto - Facebook Robert Fico

Vláda by mala dosiahnuť taký stav, aby ceny potravín na Slovensku neboli vyššie ako v krajinách s vyššími príjmami a dôchodkami obyvateľov. Vo zverejnenom videu s ministrom financií Ladislavom Kamenickým a ministrom pôdohospodárstva Richardom Takáčom to na sociálnej sieti uviedol premiér Robert Fico (všetci Smer-SD).

“Možno Česká republika by pre nás mala byť cieľovou rovinkou, ktorú chceme v nejakom okamihu dosiahnuť,” povedal Fico.

Premiér pripomenul, že aj keď celková inflácia v porovnaní novembrov 2022 a 2023 bola necelých 11 %, potravinová inflácia bola v tom istom období viac ako dvojnásobná. V Česku pri vyšších platoch pritom potraviny medziročne zdraželi menej, a to o 17 %.

Fico vyzval Kamenického, aby na rokovanie vlády v čo najkratšom čase predložil novú správu o cenách potravín, aby mohli príslušné rezorty reagovať. Premiér avizoval predĺženie odpustenia časti odvodov pre prvovýrobcov potravín. Okruh podnikateľov, ktorých sa to týka, by sa mal podľa Fica rozšíriť.

Takáč by zároveň mal na zasadnutie kabinetu pripraviť analýzu, ako doterajšie odpustenie odvodov pomohlo znížiť zdražovanie. Predĺženie opatrenia by podľa Takáča malo byť platné do polovice tohto roka a má sa rozšíriť aj na ovocinárov či zeleninárov.

Do kontroly cien potravín v obchodných reťazcoch sa má vložiť aj Slovenská obchodná inšpekcia. Tá by mala zisťovať nákupné ceny veľkoobchodov a porovnávať ich s predajnými cenami. Podľa Fica bude vláda akceptovať v niektorých prípadoch aj vyššiu obchodnú prirážku, pokiaľ firmy dosahujú primerané zisky. V opačnom prípade má ministerstvo financií podľa premiéra nástroje, ako situáciu riešiť.

Kamenický dodal, že na Slovensku sú oproti Česku výrazne vyššie napríklad ceny syra Eidam, vajec či masla. Rezort financií podľa ministra pripravuje aplikáciu na porovnávanie cien dôležitých potravín.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: Reprofoto - Facebook Robert Fico

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
10 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Stefan
Stefan
9. január 2024 18:18

Opäť sa hasí dôsledok ale nerieši sa príčina problému .
Zverejnené video je čistá propaganda , Fico sa reční s prepáčením ako Ježisko a tí štyria počúvajú ako miništranti .
Nie sme potravinovo sebestační , sme odkázaní na druhých , a oni si budú diktovať ceny .

František Horváth
František Horváth
11. január 2024 13:39
Odpoveď na  Stefan

” tak tak veru tak máš svätú pravdu, dopadli sme veľmi ale veľmi zlééé, hlavná vec že sme automobilová veľmoc a nemáme si čo dať zdravé do polievky, ľudia osprostievajú na každom kroku preto aj voľby dopadli tak ako dopadli ” !!!!

Ja,L.
Ja,L.
11. január 2024 18:19
Odpoveď na  František Horváth

Podľa Vás, ktorá strana by nás vytrhla z “biedy”?

Stefan
Stefan
11. január 2024 18:38
Odpoveď na  Ja,L.

Tu nejde o strany , tu ide o systém . Každé voľby sa vymenia politické strany- panáčikovia tej iste hry . Musia sa zmeniť pravidlá tejto hry , musí sa zmeniť systém . Kapitalizmus je zločinný systém , kde pár ľudí , spoločností vykorisťuje masy ľudí . A politici sú… Celý komentár »

František Horváth
František Horváth
13. január 2024 17:20
Odpoveď na  Ja,L.

zdravím Vás Ja,L z biedy nás nevytrhne žiadna politická strana, môj osobný názor a moje skúsenosti z práce v poľnohospodárstve mi hovoria niečo celkom iné, politika je to najväčšie zlo čo nás sprevádza každodenne, politika a politické myslenie jednoznačne nepatrí do športu, školstva zdravotníctva a už vôbec nepatrí do pôdohospodárstva… Celý komentár »

Ja,L.
Ja,L.
13. január 2024 19:56
Odpoveď na  František Horváth

100% s Vami súhlasím.

František Horváth
František Horváth
9. január 2024 16:52

Blbý @ Blbejší s pánom Bohom zdravý rozum AMEN TMA LOVENSKO , žiadna odbornosť, žiadna zodpovednosť, žiadna sebareflexia, žiadna výchova IQ húpajúceho koníka, zničili sme všetko čo sa dalo aj to čo sa nedalo,naši predkovia sa musia v hrobe obracať nad tým čo sme to porobili s našim poľnohospodárstvom, oni… Celý komentár »

kalman
kalman
11. január 2024 12:15
Odpoveď na  František Horváth

Na kolená, na kolená jeé, jeé jeé – tak je to tu.

Stefan
Stefan
11. január 2024 12:26
Odpoveď na  kalman

Presne tak . Počul som rôzne vlády rozprávať ako nám budú stúpať mzdy , ale nevidel som ani jednu niečo preto urobiť . Ako je možné , že Nemecká firma za tú istú prácu zaplatí nemcovi v Nemecku 3000, alebo 4000 euro a Slovákovi v slovenskej pobočke 1500 e .… Celý komentár »

František Horváth
František Horváth
11. január 2024 13:34
Odpoveď na  Stefan

” čo zmôže múdrosť keď vládne hlúposť ?”