Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky

Zvýši sa rozpočet pre poľnohospodársku politiku EÚ?

Zvýši sa rozpočet pre poľnohospodársku politiku EÚ?
insert_phototlačový odbor Európskej únie

Výdavky na spoločnú poľnohospodársku politiku v roku 2010 sú navrhnuté na úrovni 57,720 miliardy €, čo je o 5,4% viac v porovnaní s rokom 2009 (54,779 miliardy €). Návrh rozpočtu na rok 2010 sa zameriava na opatrenia pre rozvoj ekonomiky a najväčšia časť financií bude určená na opatrenia zabezpečujúce rast a zamestnanosť. Výdavky na poľnohospodárstvo budú tvoriť 40% z celkového rozpočtu EÚ (139,5 miliardy €).

Zvýšenie výdavkov SPP je spôsobené hlavne zvýšením nákladov na začlenenie nových členských štátov, ale odráža tiež výdavky na podporu trhu v odvetví mlieka.

Celkové výdavky na priame platby budú predstavovať 39,3 miliardy € a z toho bude asi 85% vyplatených ako neviazaných platieb na produkciu v rámci systému či už jednotnej platby na farmu alebo jednotnej platby na plochu, ktorý sa uplatňuje v nových členských štátoch.

Výdavky na podporu trhu sa zvyšujú
Rozpočtové prostriedky na opatrenia na podporu trhu v odvetví mlieka sa zvýšia zo 137,8 milióna € v roku 2009 na 619 miliónov € v roku 2010. Z toho je 449 mil. € určených na exportné refundácie na mlieko, ktoré boli znovu zavedené v januári tohto roku. Výdavky na opatrenia na podporu trhu s obilninami sa tiež zdvojnásobia a zvýšia sa o 45 miliónov €.

Zvýšenie výdavkov na moduláciu
Výdavky na rozvoj vidieka sa zvýšia o 324 mil. € a dosiahnu 13,975 mld. €. Zvýšenie je financované prostredníctvom 2% zvýšenia úrovne modulácie (na 7%) schváleného na základe „kontroly stavu SPP“, ktorú schválili ministri poľnohospodárstva v novembri 2008.

S ďalšími 479 miliónmi € sa počíta na „nové výzvy“ v rámci Piliera 2, pričom ďalších 300 miliónov € bolo zamýšľaných ako podiel z balíka na ekonomický rozvoj vo výške 1 miliardy € pre rozvoj vidieka, ktoré schválili lídri EÚ v marci tohto roku.

Financovanie tiež zahŕňa nástroj „progresívnej modulácie“, ktorý bude presúvať ďalšie 4% prostriedkov do rozvoja vidieka z fariem, ktoré dostávajú ročne priame platby viac ako 300 000 €.

Komisia určila, že Pilier 1 SPP – priame platby a podpora trhu – by mal v roku 2010 tvoriť 31,6% z celkových výdavkov EÚ, zatiaľ čo rozvoj vidieka, životné prostredie a rybárstvo by spolu mali tvoriť ďalších 11%.

Avšak najväčšia časť rozpočtu EÚ na rok 2010 – takmer 45% – pripadne na opatrenia na podporu „Kohézie a konkurencieschopnosti“ v rámci financovania programu regionálneho rozvoja EÚ.

Autor článku: Svetové pôdohospodárstvo vydáva Agroinštitút Nitra, š. p., roč. XI, 2009, č. 5.
Zdroj obrázku: tlačový odbor Európskej únie

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments