Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Znížený záujem o jatočné kravy

Znížený záujem o jatočné kravy
insert_photograf PPA - ATIS

Ponúkame prehľad cien jatočných zvierat v 24. týždni podľa Agrárnych trhových informácií Slovenska.

Jatočný hovädzí dobytok
Počas 24. týždňa sa na trhu s jatočným hovädzím dobytkom prejavil znížený záujem o jatočné kravy. V porovnaní s 22. týždňom sa ich nakúpilo menej o 31,9 %. Jatočných býkov spolu a jalovíc sa nakúpilo viac o 4,4 % a 15,3 %.

Priemerná cena mladých jatočných býkov sa zvýšila vo všetkých triedach okrem triedy O, v ktorej sa stabilizovala na 2,69 €/kg j. hm. Najviac stúpla cena v triede P o 3,0 %. V triede R nákupná cena posilnila o 1,2 %. Priemerná nákupná cena mladých jatočných býkov spolu sa oproti 22. týždňu zvýšila o 0,7 percenta na 2,71 €/kg j. hm. (1,49 €/kg ž. hm.).

Pri jatočných kravách sa v 24. týždni nákupná cena znížila vo všetkých triedach, okrem triedy O, v ktorej sa zvýšila o 1,0 percenta. Priemerná cena sa prepadla v triede R až o 29,4 %. Cena oslabila aj v triede P o 1,3 %. Priemerná nákupná cena jatočných kráv spolu padla o 6,4 % na 1,66 €/kg j. hm. (0,86 €/kg ž. hm.).

V 24. týždni sa priemerná nákupná cena jatočných jalovíc zvýšila až o 7,4 % na úroveň 2,- €/kg j. hm. (1,03 €/kg ž. hm.).

Predpokladáme, že v najbližšom období sa nákupná cena jatočných býkov stabilizuje. Cena kráv by mala posilniť a naopak, nákupná cena jalovíc klesnúť. Priemerné nákupné ceny jatočného dobytka sú v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka stále pod jeho úrovňou. Cena mladých býkov bola nižšia o 2,3 % a jalovíc o 9,1 %. Nákupná cena najviac zaostávala pri kravách o 13,4 %.

Jatočné ošípané
Na trhu s jatočnými ošípanými sa počas 24. týždňa nakúpilo oproti 22. týždňu až o 13,3 % menej zvierat. Priemerná cena ošípaných sa zvýšila vo všetkých triedach, okrem triedy O (-2,8 %), v ktorej však bol zanedbateľný podiel na celkovom nákupe. V triedach s najväčším podielom mäsa S, E a U sa nákupná cena zvýšila o 0,9 %, 3,0 % a 3,1 %. Najväčší nárast ceny bol v triede R (+3,7 %). Priemerná nákupná cena jatočných ošípaných za triedy S až P spolu stúpla o 2,7 % na 1,54 €/kg j. hm. (1,22 €/kg ž. hm.).

Napriek stúpajúcemu trendu je priemerná nákupná cena ošípaných za triedy S až P stále pod úrovňou rovnakého obdobia minulého roka (-14,6 %). Očakávame, že doterajší trend vývoja nákupnej ceny jatočných ošípaných bude ešte pokračovať.

Autor článku: PPA - ATIS
Zdroj obrázku: graf PPA - ATIS

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments