Zadajte hľadaný výraz

Branding Ematech 2020-07 LEFT
Branding Ematech 2020-07 RIGHT
Branding Ematech 2020-07 TOP
Ekologické poľnohospodárstvo Z ekonomiky

Zníženie DPH pri predaji z dvora podporí jeho rozvoj?

blank

Ministerstvo pôdohospodárstva (MP) SR očakáva od zníženia dane z pridanej hodnoty (DPH) pri tzv. predaji z dvora jeho rozvoj. „Myslím si, že aj reakcia z praxe na tento krok je veľmi pozitívna. Podnikatelia to oceňujú,“ uviedol dnes po rokovaní vlády minister pôdohospodárstva Vladimír Chovan na otázku, či bude agrorezort podporovať zmenu DPH pri farmárskom predaji, ktorou sa tento týždeň zaoberala Národná rada SR.

Cieľom zníženia DPH pri produktoch u tzv. predaja z dvora z 19 % na 6 % je podľa rezortného ministra najmä podpora zamestnanosti na vidieku. Zvýšenie tržieb z predaja by malo viesť k vytvoreniu zdrojov na investície, ktoré bude v budúcnosti vyžadovať rozvoj farmárskeho predaja.

Objem tohto typu predaja podľa Chovana zatiaľ nie je veľmi výrazný, ale „je dostatočne stimulačný pre to, aby sme v tejto oblasti našli aj ďalších podnikateľov“. Dopad zmeny DPH na štátny rozpočet minister pôdohospodárstva vyčíslil na približne 2,3 milióna eur ročne.

Chovan zároveň informoval, že zdroje agrorezortu na podporu tohto typu predaja sú už limitované.

„My máme ešte vyčlenené prostriedky na podporu mliečnych automatov. Žiadosti, ktoré si však podali farmári na predaj z dvora, vykryjeme na takmer 100 %. To predstavuje približne 3,3 milióna eur, ale ďalšie zdroje už nebudú,“ informoval.

Minister by bol však rád, keby sa táto forma predaja poľnohospodárskych produktov ďalej rozvíjala.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - Rozvoj chovu vodnej hydiny bola jedna z aktivít Ministerstva pôdohospodárstva, ktorá mala podporiť ekonomiku na vidieku.

Odber nových článkov na e-mail

blank

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1575 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.