Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Z domova

Žatva začala! Najskôr od roku 2014

Žatva začala! Najskôr od roku 2014
insert_photoPD Bátorove Kosihy - Žatva 2022

Žatva na Slovensku začala výnimočne skoro, čo nemusí byť dobrý predpoklad nadpriemerných výnosov. Prvé tri kombajny sa zakosili do porastu skorých odrôd kŕmneho ozimného jačmeňa v obci Bátorove Kosihy (okres Komárno) už vo štvrtok. Ide o jeden z prvých, ak nie vôbec úplne prvý podnik, ktorý sa v najjužnejšom regióne Slovenska pustil do zberu obilnín.

„Úroda je o 1,5 až 2 tony nižšia, ako vlani. Negatívne ju ovplyvnilo, že do kvitnutia v týchto dňoch kosených jačmeňov nám chýbala vlaha. Skoré odrody to výrazne poznačilo na úrode. Veríme, že pri neskorších odrodách už následné zrážky pomohli a podpíšu sa pod lepšie výsledky,” hovorí v sobotu Maroš Szász, výrobný riaditeľ Poľnohospodárskeho družstva Bátorove Kosihy.

Od štvrtka do soboty obeda pokosili 100 hektárov ozimných jačmeňov a doterajšia priemerka je 5,5 ton z hektára.

„Naposledy sme takto skoro začínali so žatvou v roku 2014. Vlani sme prvý raz kosili 27. júna a to je ideálny termín. Preto boli úrody vyššie,“ vysvetľuje pre poľnoinfo.sk výrobný riaditeľ družstva.

Na plné rozbehnutie žatvy tamojší poľnohospodári ešte čakajú. Do desiatich dní začnú aj so zberom repky, ktorú v piatok desikovali. Vtedy k trom súčasným kombajnom pribudne rovnaký počet kooperačných.

PD Bátorove Kosihy hospodári na výmere 2500 hektárov poľnohospodárskej pôdy. Zo špeciálnych plodín pestujú cukrovú repu, mak či hrozno. Do roku 2019 boli aj producentmi surového kravského mlieka. V súčasnosti prevádzkujú výkrm hovädzieho dobytka, čo je aj dôvod, že v osevnom postupe sú zaradené kŕmne jačmene. Ak bude výkrm dobytka v budúcom programovom období vyradený z podpory, je pravdepodobné, že s kŕmnymi jačmeňmi už na tomto podniku žatvu začínať nebudú.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: PD Bátorove Kosihy - Žatva 2022

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments