Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Z domova

Žatva na Slovensku finišuje

kombajn
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Žatva na Slovensku finišuje. Uviedla to pre TASR Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Spresnila, že členovia SPPK pozbierali už približne 95 % hustosiatych obilnín a 98 % repky olejnej. Aktuálne sa kosí už len v najsevernejších oblastiach krajiny. Južne položené regióny skončili so zberom v druhej polovici júla.

V regiónoch, kde už bola tohtoročná žatva ukončená, medzi jednotlivými poľnohospodármi podľa nej evidujú priepastné rozdiely (aj 90 % a viac). Výrazné rozdiely v množstve a kvalite dopestovanej úrody majú dokonca aj poľnohospodári v rámci vlastných parciel rovnakého podniku.

Potvrdzuje to podľa Holéciovej aj Regionálna poľnohospodárska a potravinárska komora v Košiciach. Priemerné úrody repky ozimnej a jačmeňa ozimného majú na úrovni priemeru produkčných oblastí Slovenska. Na druhej strane však zaznamenali výrazné, až 70-percentné rozdiely v úrodách medzi jednotlivými parcelami u toho istého pestovateľa.

Doplnila, že po uplynulých daždivých dňoch sa extrémne sucho zmiernilo. Momentálne zasahuje 15 % územia krajiny.

“Extrémne sucho pociťujeme najmä na juhu Podunajskej nížiny, v Slovenskom rudohorí a na dolnom Zemplíne,” dodala hovorkyňa SPPK.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Predchádzajúci článok
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments