Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Názory a komentáre Z domova

Komentár poľnohospodára: Mlieko nie je voda

Komentár poľnohospodára: Mlieko nie je voda
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Prvovýrobcovia mlieka sa ocitli v ťažkej situácii. Aktuálny enormný nárast nákladov nedokážu vykryť oneskorené a len mierne sa zvyšujúce nákupné ceny surového kravského mlieka. Mlieko je pritom pre mnohých poľnohospodárov jedinou predajnou komoditou. Napriek tomu sa rozhodujú, či pokračovať v jej výrobe.

Je preto pochopiteľné, že vyvíjajú tlak na svojich odberateľov a od slovenských mliekarní požadujú za svoj produkt „férovú“ cenu. Priemerná nákupná cena mlieka na Slovensku je napriek tomu podstatne nižšia ako európska priemerná nákupná cena (v máji 2022 o 7,22 ct/kg, čo je rozdiel 15 percent).

Cenotvorba slovenských mliekarní sa v poslednom období vyvíja doslova živelne. Vstupujú do nej stále ďalšie parametre a tie, ktoré by mali byť pre mliekarov dôležité a vyplývajú zo samotného zloženia mlieka, sú v úzadí. Pre spracovateľa majú význam predovšetkým jeho dve základné zložky: tuk – získava sa z neho smotana predovšetkým na výrobu masla a bielkoviny – pre výrobu syrov.

A keďže mlieko nie je voda a mlieko každého dodávateľa má iný obsah tuku a iný obsah bielkovín, aby sme ho mohli porovnávať, musíme takéto mlieko tzv. štandardizovať na rovnaké množstvo tuku (4 %) a rovnaké množstvo bielkovín (3,4 %).

Slovenskí spracovatelia kravského mlieka na rozdiel od tých v Európe nezverejňujú údaje o cene a parametroch nakúpeného mlieka. Túto povinnosť majú len pre Štatistický úrad SR, ktorý mesačne sumarizuje priemerné ukazovatele nakúpeného mlieka za všetky mliekarne spolu. To spôsobuje, že bez čiastkových údajov nedokážeme relevantne porovnať realizačné ceny jednotlivých spracovateľov surového kravského mlieka a teda nevieme, ktorá mliekareň koľko za mlieko skutočne platí.

Čo však vieme vypočítať, je štandardizovaná cena na obsah tuku 4 % a obsah bielkovín 3,4 %, ktorú mliekareň zaplatila jednotlivým dodávateľom, v porovnaní s priemernou slovenskou nákupnou cenou v príslušnom mesiaci.

Príklad

V máji 2022 bola podľa Štatistického úradu SR priemerná nákupná cena 0,4159 €/l, pri obsahu tuku 3,71 % a obsahu bielkovín 3,31 %. V tom istom mesiaci zaplatila mliekareň nášmu podniku cenu 0,4151 €/l za mlieko s obsahom tuku 4,125 % a obsahu bielkovín 3,49 %.

Vidíme, že rozdiel v nákupnej cene medzi slovenskou priemernou nákupnou cenou a cenou, ktorú nám za mlieko zaplatila mliekareň bol len -0,0008 €/l, čiže 8 centov za 100 litrov mlieka.

Keď však májové ceny prepočítame na štandardizované mlieko (tuk 4 %, bielkovina 3,4 %), priemerná slovenská cena dosahuje 0,4399 €/l. V našom podniku sme tak dostali zaplatené 0,4032 €/l, čo znamená, že nám mliekareň v skutočnosti zaplatila za mesiac máj o 0,0367 €/l menej, ako bola priemerná štandardizovaná cena na Slovensku. Pri sto litroch mlieka hovoríme už o rozdiele 3,67 eur.

Na našom príklade vidíme, že odberatelia pri tvorbe základnej ceny uplatňujú predovšetkým porovnanie nákupných cien slovenských odberateľov. Príplatky za zložky mlieka ako tuk a bielkovina nie sú stanovené v primeranej výške spôsobom, ktorý zotrie rozdiely medzi realizačnou a štandardizovanou cenou.

Tento prístup zvýhodňuje dodávateľov, ktorých mlieko má nízke zložky a naopak, „potrestaní“ sú producenti, ktorí dodávajú mlieko s vysokým obsahom tuku a bielkovín.

Pre prvovýrobcov mlieka je to nepochopiteľné, ale zároveň veľmi dobre chápu, prečo sa spracovatelia takto k svojim dodávateľom správajú. Za všetkým sú peniaze. Syr ani maslo však z vody nevyrobia.

Autor článku: Ing. Vladimír Krížo, chovateľ slovenského strakatého dobytka
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments