Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

ŽATVA: Vláda dostala informáciu o predpokladaných výsledkoch v roku 2009

Výrazný medziročný pokles produkcie pšenice ozimnej, jačmeňa jarného a repky olejnej ozimnej očakáva v sezóne 2008/2009 Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK). Predpokladané výsledky žatvy vychádzajú z priebežných údajov regionálnych dispečingov komory, ktoré hlásia v týchto komoditách nižšie očakávané úrody.

Podrobnosti o žatve sú obsahom informácie o vývoji porastov a predpokladaných úrodách vybraných agroplodín v hospodárskom roku 2008/2009, ktoré dnes vzala na vedomie vláda SR. Bližšie sa tak oboznámila s hodnotením žatvy s dôrazom na dopady počasia, najmä sucha a nestálosti počasia.

„Vývoj porastov poľnohospodárskych plodín bude v nasledujúcich dňoch podmienený predovšetkým množstvom a rozdelením zrážok,“ uvádza predkladateľ informácie Ministerstvo pôdohospodárstva SR.

V ostatných týždňoch podľa SPPK dôležitú úlohu pri postupnom dozrievaní porastov zohrá výskyt búrok spojených s prudkými lejakmi, krupobitím, silným nárazovým vetrom, ktoré môžu porasty aj poškodiť.

Informácia popisuje vývoj počasia a stav poľnohospodárskych porastov v čase siatia, vzchádzania a po zime. V priebehu vegetačného obdobia sa už začali prejavovať príznaky nedostatku vlahy. Následkom toho jariny vzchádzali veľmi zle a boli suchom najviac postihnuté. U ozimných obilnín síce nebola situácia až tak nepriaznivá, ale aj tak roľníci avizujú nižšie výnosy.

Podľa odhadov SPPK by mala napr. priemerná úroda pšenice medziročne klesnúť o 17 %. Produkcia pšenice by mala dosiahnuť 1,54 milióna ton, čo bude zníženie o 15,4 %. Tohtoročná úroda pri ustálenej domácej spotrebe 1,15 milióna ton však pokryje potravinárske, kŕmne a osivárske potreby Slovenska. U jačmeňa sa síce očakáva medziročný pokles produkcie o 27,8 %, ale nemalo by to ohroziť potreby Slovenska.

Autor článku: TASR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments