Zadajte hľadaný výraz

Branding Ematech 2020-07 LEFT
Branding Ematech 2020-07 RIGHT
Branding Ematech 2020-07 TOP
Článok dňa Rastlinná výroba Z domova

Žatva sa postupne rozbieha. Bič však plieska na konci!

kombajn

Žatva sa na Slovensku postupne rozbieha. Kombajny sa z najjužnejších lokalít presúvajú smerom na sever. V Nových Sadoch neďaleko Nitry je žatva zatiaľ na začiatku.

Zažili prudké mrazy, extrémne sucho aj výdatné zrážky

„Začali sme s menším sklzom kosiť ozimný jačmeň, momentálne sme v repkách a už sme spravili asi 90-hektárov jarného jačmeňa, ktorý sme siali na jeseň. Aktuálny vývoj počasia nás trochu posunul so zberom,“ vysvetlil Roman Krúpa, hlavný agronóm PD Devio Nové Sady.

Poľnohospodári z okolia Nitry zažili tento rok viacero extrémov počasia.

„Tento rok prišlo všetko. Neskoré silné mrazy, a boli to doslova mrazy, keďže bolo aj mínus 9 stupňov. Tie vystriedalo enormné sucho a teplo, ktoré trvalo 6 týždňov a prešlo do obdobia zrážok. Výdatný dážď na jednej strane niečo zachránil na druhej  niektoré porasty poškodil. Ako sa hovorí, na konci žatvy budeme vidieť, ako bude bič plieskať,“ dodal Krúpa.

Poľnohospodárov z Nových Sadov aj tento rok trápia hraboše. Tie vlani dominovali aj v okolí Hlohovca, tento rok tam zatiaľ kalamitný stav nehlásia. Tiež ich však potrápilo počasie.

„Keď sme v máji videli, ako sa vyvíja počasie, mali sme vážne obavy, že sa žatva začne priskoro a bude kritická. Ale príroda dokáže okrem veľa zlého aj výrazne pomôcť. Po extrémnych suchách a teplách prišli silné zrážky, ktoré niečo zachránili. Obilie dozrelo v našich podmienkach v tradičnom, optimálnom termíne,“ vysvetlil predseda PD Hlohovec Anton Cebo.

Cebo: O rekordoch hovoriť nemôžeme

Pestovatelia budú spokojní, ak výnosy dosiahnu priemerné čísla.

„Napríklad pri repke máme z 500 hektárov zožatú asi polovicu. Sú to rôzne parcely a úroda sa pohybuje v priemere okolo 3 tony z hektára. Sú aj slabšie parcely, kde máme 2,7 tony, ale sú aj také, kde máme 3,4 tony. Počas vegetácie repka vyzerala pomerne zle. Vplyvom extrémneho sucha a vysokých teplôt začala skoro kvitnúť, nebola rozvetvená a pomerne rýchlo odkvitla. Tie nasledujúce zrážky to trochu vyrovnali, ale o rekordoch hovoriť nemôžeme. U repky si vieme predstaviť aj výnosy vyše 4 tony z hektára. Tento rok to bude možno len máličko cez tri tony,“ dodal Cebo.

Žatevné práce sa zatiaľ nerozbehli v stredných a severných polohách Slovenska. Na Zemplíne práce zdržali najskôr dažde, teraz musia poľnohospodári asi týždeň čakať na dozretie pšenice.

„Dolný Zemplín už začal kosiť prvé hektáre repky. Poľnohospodári nám odtiaľ nateraz hlásia napríklad aj to, že ich milo prekvapila úroda ozimného jačmeňa, ktorý už pokosili. Pozitívne informácie v tomto smere prichádzajú aj z okresov Galanta či Komárno,“ dodala Jana Holéciová zo Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Komora už spustila aj monitoring žatevných prác, ako aj monitoring škôd na plodinách. Zaujímajú ju škody spôsobené počasím a škodcami.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: ilustračná foto Marian Potančok‎

Odber nových článkov na e-mail

blank

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1571 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.