Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Začiatok petície za zachovanie chlebového odvetvia

Začiatok petície za zachovanie chlebového odvetvia
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Poľnohospodári a potravinári začínajú v týchto dňoch zbierať podpisy pod petíciu za zachovanie svojich odvetví. Zorganizovanie petičnej akcie odsúhlasil krízový štáb Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK). Jej valné zhromaždenie sa včera v Nitre zaoberalo problémami, s ktorými v súčasnosti potravinári a agrosektor zápasia. Tie sú podľa predsedu SPPK Milana Semančíka natoľko vážne, že komora spolu s ďalšími šiestimi agropotravinárskymi profesijnými združeniami rozbehli petičnú akciu. Petíciu chcú organizátori odovzdať do konca novembra vláde a Národnej rade SR.

„V petícii sa uvádza, že domáce poľnohospodárstvo a potravinárstvo sa môže vymaniť zo súčasného zložitého postavenia a pri cieľavedomej podpore vlády a zákonodarného zboru dokáže postupne nahrádzať aj vysoké objemy dovozu potravín a znižovať pasívne saldo zahraničného obchodu,“ uviedol hovorca SPPK Stanislav Nemec.

Na nebezpečný rast pasívneho salda zahraničného obchodu s agropotravinárskym tovarom upozorňuje aj Semančík. Podľa jeho slov dosiahlo vlani historicky najvyššiu úroveň 950 miliónov eur.

„Nepriaznivo sa vyvíja aj agrárna zamestnanosť. Počet pracovníkov v prvovýrobe vlani podľa rezortnej štatistiky poklesol o 9,7 % a v porovnaní s rokom 2004 sa znížil dokonca až o 24,6 %. Štatistický úrad odhadol minuloročnú stratu poľnohospodárstva na 103,5 milióna eur, čo je najhorší hospodársky výsledok od vstupu Slovenska do Európskej únie,“ konštatoval S. Nemec.

Agropotravinári včera (štvrtok) vláde a parlamentu adresovali viacero požiadaviek. Obavy majú predovšetkým z vládnych opatrení zameraných na ozdravenie verejných financií. Vyčítajú im, že majú selektívny charakter, pretože sa netýkajú všetkých ekonomických odvetví, ale iba niektorých. Podľa Semančíka prispejú skôr k zhoršeniu podnikateľského prostredia ako k naplneniu štátnej pokladnice. Predseda SPPK pripomenul aj straty, ktoré poľnohospodárom spôsobí plánované zrušenie daňovej úľavy pri takzvanej červenej nafte. Zástupcovia agrosektora žiadajú vládu a zákonodarcov aj o väčšiu ochranu pred nárastom daní z pozemkov a stavieb a pred neprimeranými podmienkami v obchodných vzťahoch zo strany obchodných reťazcov. Žiadajú tiež doplatenie priamych platieb a nezvyšovanie spotrebnej dane z piva.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Anonym
Anonym
2. júl 2011 21:07

mne to staci ja zijem vo svajciarsku a nemam dovod sa narvoznit s sk urvenou vlkadou ja ti slubujem ze ta zmarnim kaby som mohol ti kurva vlada smrt ti prajem ti hovno skurve ne ty py ca !!!!!!!! slovaci ste obycajny hnoj !!!!!! dufam ze cigani sa budu este… Celý komentár »