Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Simon: Moji predchodcovia ohrozili značku Tokaj

Simon: Moji predchodcovia ohrozili značku Tokaj
insert_phototlačový odbor Európskej únie

Šéf Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Zsolt Simon má podľa vlastných slov od vlády mandát, aby vo veci Tokaja rokoval s Európskou komisiou (EK) a maďarskou stranou.

„Vláda sa oboznámila s právnou analýzou dvoch nezávislých inštitúcií, ako postupovať v prípade Tokaj, pričom si vybrala alternatívu, akým spôsobom postupovať. Ministerstvo spravodlivosti SR bude postupovať po právnej stránke na Európskom súdnom dvore (ESD). Ja som dostal mandát zo strany vlády, aby som viedol rokovania s Európskou komisiou a maďarskou stranou,“ informoval Simon po dnešnom rokovaní vlády o materiáli Analýza ďalšieho možného postupu SR v konaní Maďarská republika (MR) verzus EK v právnej veci Tokaj, ktorý nebol verejnosti sprístupňovaný.

Koncom júla 2010 MR zažalovala EK za to, že Slovenskej republike do elektronickej evidencie E-Bacchus zapísala zemepisné označenie „Vinohradnícka oblasť Tokaj“. Podľa Simona si SR pôvodne v roku 2005 zapísala do svojho vinohradníckeho zákona, že má „Vinohradnícku oblasť Tokaj“.

„Tento názov v roku 2009 moji predchodcovia, konkrétne minister Becík zmenil v zákone o vinohradníctve na Tokajskú vinohradnícku oblasť. V tom čase sme zároveň žiadali o zapísanie značky Vinohradnícka oblasť Tokaj do elektronického registra. Nie je jedno, či máte v zákone uvedené Tokaj, Tokajská, Tokajské alebo niečo iné. Musí to byť znenie Tokaj,“ povedal v júli 2010 Simon.

EK pre SR vo februári 2010 zapísala do elektronického registra značku „Vinohradnícka oblasť Tokaj“.

„A to v čase, keď Slovenská republika reálne vo vnútroštátnej legislatíve pre takúto značku nemala oporu,“ konštatoval.

Pre túto skutočnosť MR podala 28. apríla 2010 na EK žalobu na ESD, aby zrušil zápis EK týkajúci sa chráneného zemepisného označenia „Vinohradnícka oblasť Tokaj“, ktorý nahrádza skoršie chránené zemepisné označenie „Tokajská vinohradnícka oblasť“ do databázy E-Bacchus.

„Nechápem, prečo moji predchodcovia ohrozili značku Tokaj s možnosťou, že o ňu prídeme, keď som na to v predchádzajúcom období ako poslanec Národnej rady SR upozorňoval,“ dodal koncom júla tohto roka Simon.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: tlačový odbor Európskej únie

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments