Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Trhové ceny vo vybraných krajinách EÚ k 11. novembru

Trhové ceny vo vybraných krajinách EÚ k 11. novembru
insert_photoFilip Kľačanský - spracované pre poľnoinfo.sk

V tabuľke uvádzame prehľad cien vybraných komodít v rozhodujúcich prístavoch, resp. obchodných miestach EÚ-27 k 11.novembru 2010 a ich porovnanie s cenami, za ktoré boli obchodované na daných miestach k 4.novembru 2010. Zároveň pri každej komodite nájdete ceny, za ktoré boli tieto komodity obchodované na Slovensku alebo v Českej republike kvôli možnosti porovnať si rozdiely v cenách komodít vo vzťahu k dopravným vzdialenostiam a následnému odvodeniu si dopravných nákladov do uvedených prístavov, či obchodných miest.

Z prehľadu cien zverejnených portálom poľnoinfo.sk je zrejmé, že cena potravinárskej pšenice v období od 4.11. do 11.11., tzn. v uplynulom týždni vzrástla vo väčšine obchodných miest.

Najvýraznejší nárast ceny sme zaznamenali v poľskom Sliezsku (+8,79 €/t), nasledovanom francúzskym Rouen (+6,50 €/t), Hamburgom (+6,00 €/t), belgickými Antverpami (+5,00 €/t) a Drážďanmi (+5,00 €/t). Cena sa nezmenila vo Viedni.

Vo zvyšných sledovaných obchodných miestach oslabila, v Prahe o (-3,34 €/t), v Bratislave (-2,06 €/t) a v Budapešti (-1,01 €/t).

Na základe údajov z poľnoinfom monitorovaných obchodných miest môžeme konštatovať, že cena kŕmnej pšenice rástla v západnej Európe, v Hamburgu (+10,00 €/t) a v Antverpách (+6,00 €/t). Opačný vývoj sme zaznamenali vo východnej Európe, keď cena v poľskom Sliezsku klesla o (-4,85 €/t) a v Bratislave dokonca o (-9,50 €/t).

Veľmi podobne sa vyvíjala cena kŕmneho jačmeňa. Posilnila v západnej Európe, a to konkrétne v Mannheime o (+5,00 €/t), v Antverpách (+5,00 €/t), v Hamburgu o (+3,00 €/t) a vo francúzskom Rouen o (+2,00 €/t).
Iný vývoj poľnoinfo.sk zaznamenalo v strednej a východnej Európe, kde cena v poľskom Zachodni oslabila o (-1,72 €/t), v Budapešti o (-0,83 €/t). K najväčšiemu medzitýždennému poklesu došlo v Bratislave (-5,00 €/t).

Odlišne od kŕmneho jačmeňa sa vyvíjala cena sladovníckeho jačmeňa, ktorá na viacerých obchodných miestach stagnovala (Rouen, Brno), resp. mierne poklesla, konkrétne v poľskom Zachodni (-0,29 €/t). Prírastky ceny boli minimálne, keď cena vo francúzskom Creil vzrástla o (+1,00 €/t) a v nemeckom Mannheime (+2,50 €/t).

Cena kŕmnej kukurice v uplynulom týždni posilňovala. Najviac v poľskom Zachodni (+9,27 €/t), v Hamburgu (+5,00 €/t) a v Budapešti (+1,35 €/t). Stagnovala v Drážďanoch (0,00 €/t). Jej pokles sme zaznamenali v Rotterdame (-1,00 €/t) a v Bratislave (-6,09 €/t).

Cena potravinárskej raže najvýraznejšie posilnila v poľskom Zachodni (+19,84 €/t). V Hamburgu vzrástla o (+2,00 €/t). K miernemu poklesu došlo vo Viedni (-0,50 €/t).
Cena tvrdej pšenice na talianskom, ako aj francúzskom trhu stagnovala.

Autor článku: Filip Kľačanský - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Filip Kľačanský - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments