Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Za kartel pri obstarávaní techniky uložil PMU 3 firmám pokutu vyše 431.000 eur

Za kartel pri obstarávaní techniky uložil PMU 3 firmám pokutu vyše 431.000 eur
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Protimonopolný úrad (PMÚ) SR uložil trom podnikateľom za kartelovú dohodu pri obstarávaní dodávok strojov a strojno-technologického vybavenia pre podniky poľnohospodárskej prvovýroby pokuty v celkovej výške 431.095 eur.

Úrad zároveň v jednom prípade uložil aj zákaz účasti vo verejnom obstarávaní na dobu troch rokov od nadobudnutia právoplatnosti konečného rozhodnutia. Rozhodnutie zatiaľ nie je právoplatné, uviedol v piatok PMÚ.

Predmetom tejto kartelovej dohody bola koordinácia postupu podnikateľov, a to ako uchádzačov pri podávaní ponúk v piatich verejných obstarávaniach vyhlásených v júni 2014, a zároveň podnikateľa splnomocneného verejnými obstarávateľmi, ktorý priamo vykonával proces prípravy a realizácie týchto verejných obstarávaní.

Koordinácia podnikateľov spočívala v procese prípravy a realizácie verejných obstarávaní, postupu pri vypracovaní a predložení ponúk tak, aby zvíťazil vopred určený uchádzač.

Úrad na žiadosť jedného z účastníkov konania pristúpil k uplatneniu programu zhovievavosti a k využitiu inštitútu urovnania a na základe toho mu pokutu znížil. Voči ďalšiemu účastníkovi konania úrad konanie zastavil, keďže dospel k záveru, že posudzovanie jeho konania nespadá do jeho kompetencie.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Robert Dohál
Robert Dohál
22. november 2020 19:57

To sú smiešne záležitosti, čo tu PMU predvádza. Treba porovnať ceny strojov u nás a v tom istom čase za čo sa nakupujú napr. v Česku, Poľsku, Rakúsku. . . Samozrejme tých dotovaných. A podnet podať na trestné stíhanie. Či aký máte na to názor kolegovia predsedovia ? A predajcovia… Celý komentár »

AGRION - Združenie dodávateľov pôdohospodárskej techniky v SR
AGRION - Združenie dodávateľov pôdohospodárskej techniky v SR
23. november 2020 11:38

Dobrý deň, reakcia AGRION k problému je v článku Denníka N, ktorý sa téme venoval v piatok. V článku bolo zverejnené: „S priebehom súťaží už dlhodobo nebolo spokojné ani najväčšie slovenské stavovské združenie dodávateľov poľnohospodárskej techniky Agrion. Samo sa zasadzovalo o racionálnejšie nastavenie cenových podmienok súťaží. Agrion napríklad navrhovalo, aby… Celý komentár »