Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Za kartel pri obstarávaní techniky uložil PMU 3 firmám pokutu vyše 431.000 eur

Za kartel pri obstarávaní techniky uložil PMU 3 firmám pokutu vyše 431.000 eur

Protimonopolný úrad (PMÚ) SR uložil trom podnikateľom za kartelovú dohodu pri obstarávaní dodávok strojov a strojno-technologického vybavenia pre podniky poľnohospodárskej prvovýroby pokuty v celkovej výške 431.095 eur.

Úrad zároveň v jednom prípade uložil aj zákaz účasti vo verejnom obstarávaní na dobu troch rokov od nadobudnutia právoplatnosti konečného rozhodnutia. Rozhodnutie zatiaľ nie je právoplatné, uviedol v piatok PMÚ.

Predmetom tejto kartelovej dohody bola koordinácia postupu podnikateľov, a to ako uchádzačov pri podávaní ponúk v piatich verejných obstarávaniach vyhlásených v júni 2014, a zároveň podnikateľa splnomocneného verejnými obstarávateľmi, ktorý priamo vykonával proces prípravy a realizácie týchto verejných obstarávaní.

Koordinácia podnikateľov spočívala v procese prípravy a realizácie verejných obstarávaní, postupu pri vypracovaní a predložení ponúk tak, aby zvíťazil vopred určený uchádzač.

Úrad na žiadosť jedného z účastníkov konania pristúpil k uplatneniu programu zhovievavosti a k využitiu inštitútu urovnania a na základe toho mu pokutu znížil. Voči ďalšiemu účastníkovi konania úrad konanie zastavil, keďže dospel k záveru, že posudzovanie jeho konania nespadá do jeho kompetencie.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1552 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

2 komentáre

 1. Robert Dohál
  22. novembra 2020

  To sú smiešne záležitosti, čo tu PMU predvádza.
  Treba porovnať ceny strojov u nás a v tom istom čase za čo sa nakupujú napr. v Česku, Poľsku, Rakúsku. . . Samozrejme tých dotovaných. A podnet podať na trestné stíhanie. Či aký máte na to názor kolegovia predsedovia ? A predajcovia čo na to hovoria? A Agrion čo na to ?
  A čakám kedy vlastne padnú trestné oznámenia z výzvy “Kombajny”. Nenájde sa nikto čestný, koho tlačí svedomie? Niekto čo tie kombajny za dvojnásobnú cenu kúpil či niekto z tých “úspešných” dodávateľov ? Alebo aspoň obchodník čo ho hryzie svedomie, nenatrie svojho šéfa? A len tak mimochodom ešte ich Agrion nevylúčil zo svojich radov ?
  No smutné ak nie. Snáď toto je to DNO nášho agrorezortu, čo mal na mysli Emil Macho. A dúfam, že aktérov tejto výzvy už požiadala SPPK aby si aspoň pozastavili členstvo, kým sa to nevyjasní. Alebo sa o tom akože nevie ? To snáď nie, veď “u nás” sa vie všetko.

  Odpovedať
 2. AGRION - Združenie dodávateľov pôdohospodárskej techniky v SR
  23. novembra 2020

  Dobrý deň,

  reakcia AGRION k problému je v článku Denníka N, ktorý sa téme venoval v piatok. V článku bolo zverejnené:

  „S priebehom súťaží už dlhodobo nebolo spokojné ani najväčšie slovenské stavovské združenie dodávateľov poľnohospodárskej techniky Agrion. Samo sa zasadzovalo o racionálnejšie nastavenie cenových podmienok súťaží. Agrion napríklad navrhovalo, aby sa výzvy na techniku vyhlasovali aj s cenovými stropmi, aby sa nákupy nemohli predražovať. O cenových stropoch však uvažuje až táto vláda.”

  Celý článok si môžete prečítať tu:

  https://e.dennikn.sk/2152164/za-jahnatka-odtekali-eurofondy-v-zmanipulovanych-nakupoch-traktorov-protimonopolny-urad-udelil-prve-pokuty/?_ga=2.136351088.1923487933.1606125255-308803633.1600252746

  Čo sa týka konkrétnych firiem, nemáme o nich informáciu a nemá ju ani novinár, ktorý článok napísal. Protimonopolný úrad ich mená zverejniť nechce, lebo sa ešte môžu voči pokutám odvolať a potom bude nutné opätovné rozhodovanie.

  Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.