Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) upozorňuje na zvláštne praktiky niektorých firiem, ktoré špekulatívne nakupujú pôdu, pričom jej využitie za účelom produkcie potravín je častokrát otázne. Informovala o tom Jana Holéciová, hovorkyňa SPPK. Poľnohospodárska pôda má podľa komory slúžiť na produkciu potravín.
Lidl bol v minulom roku s výsledkom hospodárenia na úrovni takmer 160 miliónov eur najziskovejším obchodným reťazcom na Slovensku a zároveň obhájil pozíciu trhovej jednotky v objeme tržieb. Tie dosiahli 2,09 miliardy eur, čo je medziročný rast 10 %. Druhým najziskovejším obchodným reťazcom bol Kaufland, ktorého zisk vzrástol na viac ako 93 miliónov eur, čím prekonal Tesco v porovnaní s predchádzajúcim obdobím. Vyplýva to z účtovných závierok jednotlivých spoločností zverejnených na portáli FinStat.
Ministri poľnohospodárstva piatich krajín susediacich s Ukrajinou sa v pondelok (18. novembra 2024) spoločne stretli s ukrajinským ministrom poľnohospodárskeho sektora a potravinárstva Vitalijom Kovaľom. Stretnutie počas zasadania Rady ministrov EÚ pre poľnohospodárstvo a rybolov (Agrifish) sprostredkovalo Maďarsko, predsednícka krajina EÚ. Ministri sa dohodli, že budú vystupovať spoločne, napríklad keď ide o dovoz poľnohospodárskych komodít z Ukrajiny do EÚ.
Najnovšie výsledky monitoringu vtáctva potvrdili význam biopásov pre biodiverzitu v poľnohospodárskej krajine. Ornitológovia zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti (SOS)/BirdLife Slovensko zaznamenali takmer 5800 jedincov 68 druhov vtákov, pričom 27 druhov bolo zistených výhradne v biopásoch. Pre TASR to uviedli koordinátorka monitoringu Adriana Hološková a ochranársky manažér Jozef Ridzoň zo SOS/BirdLife Slovensko.
Hornonitrianska spoločnosť AGRODAN oslávila vlani tridsiate výročie svojho založenia. Jej podnikateľský príbeh je v rámci slovenského poľnohospodárstva ojedinelý. Do čisto rastlinnej farmy pribudla v priebehu rokov produkcia surového kravského mlieka v moderných priestoroch dokončených v roku 2011. Naopak, v rastlinnej výrobe počas celého času zotrvali v osevnom postupe zemiaky. V podniku ich pestujú na ustálenej výmere a aj v produkčne bohatom roku dokážu zabezpečiť ich regionálny odbyt.
Výzvy pre slovenské poľnohospodárstvo a potravinárstvo budú v najbližších rokoch obrovské a budú vychádzať aj z úrovne rôznych konfliktov vo svete. Uviedla to pre TASR Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK), pri príležitosti 35. výročia Nežnej revolúcie.
Saldo zahraničného obchodu SR s poľnohospodárskymi a potravinárskymi výrobkami bolo v januári až auguste 2024 pasívne, a to v objeme 1,783 miliardy eur. V medziročnom porovnaní sa zvýšilo o 18,1 %. Uviedol to pre TASR Matej Korpáš z tlačového odboru Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK).
Útvar hodnoty za peniaze, ktorý spadá pod ministerstvo financií, si posvietil na pripravovaný informačný systém Farmár. Ten plánuje vybudovať ministerstvo pôdohospodárstva ako centrálny systém rezortu a jeho podriadených organizácií, ktorý nateraz chýba. V praxi tak farmárske dáta neexistujú na jednom mieste, čo spôsobuje problémy aj duplicitné dokladovanie niektorých skutočností zo strany poľnohospodárov. Navrhovaný systém tak má znížiť byrokratickú záťaž agrosubjektov, pomôcť im v orientovaní sa v legislatíve a povinnostiach, aj uľahčiť ich plnenie.
Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) hodnotí vysoko pozitívne fakt, že v týchto dňoch majú poľnohospodári vyplatenú už viac ako polovicu záloh k priamym platbám. Finančné zdroje zaistia aktuálnu stabilitu odvetvia. Poľnohospodári sa stanú dôveryhodným partnerom aj pre bankové inštitúcie. Uviedla to hovorkyňa SPPK Jana Holéciová.
Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) už vyplatila viac ako polovicu preddavkov na podpory pre poľnohospodárov. Z celkovej sumy takmer 300 miliónov eur už majú slovenskí poľnohospodári na účtoch viac ako 167 miliónov eur. V utorok o tom informoval minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč (Smer-SD).
Bravčové a hydinové mäso aj vajcia patria k obľúbeným potravinám Slovákov. Na margo ich produkcie neustále počuť apely o snahách v zvýšení sebestačnosti. Na jednej strane tak chceme produkciu podporovať, na druhej strane vznikajú aj prekážky, ktoré k motivácii chovateľov neprispievajú. Patrí k nim aj problematické poistenie. Hoci naň štát prispieva dotáciami, čo celý agrosektor víta, poistiť v dnešnej dobe nosnicu či ošípanú začína byť problém. Dokazuje to aj list, ktorý v polovici septembra dostali v e-mailovej komunikácii členovia Zväzu chovateľov ošípaných na Slovensku.
V Pivovare Šariš vo Veľkom Šariši v týchto dňoch prebieha najväčšia investícia za posledných 30 rokov. Pivovarníci tam rekonštruujú varňu za 4,6 milióna eur. Vďaka novej technológii sa navýši varná kapacita a zefektívnia sa i procesy vo varni. Rekonštrukcia bude mať vplyv aj na šetrenie energií a emisií. TASR o tom za pivovar informovala Bianka Zoľáková.
Najkomentovanejšie za 7 dní