Výzvy pre slovenský cukor?
Cukor je potravinou, ktorú na Slovensku produkujeme do plnej sebestačnosti, navyše aj z domácej produkcie základnej suroviny – cukrovej repy. Jej pestovanie ustálo aj problémy, ktoré spôsobilo pred časom zrušenie takzvaných cukrových kvót, pre ktoré vznikali obavy, že cena padne a naši pestovatelia od produkcie cukrovej repy ustúpia. Nestalo sa tak, hoci k istým výkyvom v plochách medziročne dochádza.
„Minulý rok sme výmerou cukrovej repy klesli na úroveň zhruba 19 400 hektárov oproti plánovaným 22 500 hektárom. V tomto roku sa k pestovaniu cukrovej repe mnohí producenti vrátili, nakoľko sa pre ukrajinské dovozy zrútil trh s obilninami. Máme 22 400 hektárov, čo je plánovaný stav, aby sme zabezpečili sebestačnosť,“ skonštatoval Robert Kovács, predseda Zväzu pestovateľov cukrovej repy.
Ochrana domáceho trhu
Hoci záujem o pestovanie cukrovej repy aj o jej spracovanie v dvoch slovenských cukrovaroch pretrváva, obavy vyvoláva možný dovoz spoza našej východnej hranice. V uplynulých mesiacoch bol totiž vývoz cukru z Ukrajiny zakázaný. To sa ale nedávno zmenilo.
„V polovici septembra sa skončilo takzvané exportné moratórium zo strany Ukrajiny, ktorá predtým zakázala vývoz cukru do Európskej únie. Od polovice septembra je opäť povolený. Je to pre nás zásadný problém, pretože ukrajinskí pestovatelia aj cukrovarníci fungujú v rámci úplne iných podmienok a okolností. Majú iné environmentálne štandardy, ktoré musia dodržiavať, ako my. Ich dovoz nám v podstate môže spôsobiť dampingové, veľmi nízke ceny. Z nášho pohľadu je to nekalá konkurencia,“ uviedol Adrián Šedivý, podpredseda Slovenského cukrovarníckeho spolku.
Podľa producentov by mala byť zabezpečená ochrana domáceho trhu.
„Na Slovensku máme spotrebu okolo 170 tisíc ton cukru, tento rok vyrobíme možno okolo 200 tisíc ton cukru. Keby sa do Európskej únie navalilo povedzme 500 tisíc ton cukru, je to množstvo, aké sa ročne spotrebuje na Slovensku a v Maďarsku spolu. Tento trh je veľmi krehký a ukrajinská repa sa skutočne pestuje za úplne iných ekonomických a najmä environmentálnych podmienok. Úplne by nám to rozbilo trh aj ceny,“ dodal Kovács.
Štát obavy nemá
Cukrovarníci aj pestovatelia cukrovej repy by privítali istú formu kontroly dovozu. Štát nateraz obavy nemá.
„Neočakávame, že z dôvodu zrušenia zákazu vývozu cukru z Ukrajiny teraz skokovo narastie dovoz tejto komodity do Slovenskej republiky. Slovensko je v cukrovej vertikále sebestačné, v minulosti bolo najväčším importérom cukru k nám susedné Česko. Z Ukrajiny sa cukor dovážal, vzhľadom na doteraz platný zákaz vývozu cukru z Ukrajiny, minimálne, resp. dovážali sa hotové cukrárske výrobky a sladkosti,“ uviedol tlačový odbor ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka.
Ministerstvo nateraz žiadne opatrenia nechystá.
„Rozumieme obavám cukrovarníkov, ako sme však uviedli v ostatných dňoch, aktuálne analyzujeme ukrajinský systém licencií na kontrolu dovozu agrokomodít, ktorého cieľom je ochrániť náš domáci trh a zabezpečiť, aby ukrajinské agrokomodity plynule tranzitovali cez naše územie do miesta určenia. Veríme, že toto riešenie prispeje k upokojeniu situácie na domácom trhu,“ dodal rezort vo svojom stanovisku.
Agrominister úradníckej vlády Jozef Bíreš pritom nedávno po rokovaní pred novinármi priznal, že v niektorých krajinách sa o obmedzeniach vo vzťahu k cukru uvažovalo.
„Dovoz cukru je citlivá otázka a mnohé členské štáty susediace s Ukrajinou aj navrhovali pri rozširovaní zákazu niektorých komodít dať na zoznam aj cukor,“ potvrdil ešte v septembri Jozef Bíreš.
Do zoznamu komodít obmedzených na dovoze sa však napokon cukor ani cukrová repa nedostali. Rezort avizuje, že situáciu bude sledovať.