Zadajte hľadaný výraz

PoľnoEÚ Z domova

Menej fotiek, viac dronov. Nové časy v agrodotáciách

Menej fotiek, viac dronov. Nové časy v agrodotáciách
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Pôdohospodárska platobná agentúra spustila podávanie Jednotných žiadostí o priame podpory pre poľnohospodárov. Termín, ktorý avizovala už v januári tohto roka, a teda 14. apríl 2025, sa podarilo naplniť.

„V kampani 2025 prinášame žiadateľom viacero noviniek a zjednodušení. Najaktuálnejšie sú však opatrenia v súvislosti s výskytom slintačky a krívačky. Uisťujeme chovateľov, že neprídu o žiadnu časť podpory, ktorá im prináleží. Či už ich chov bude alebo nebude zasiahnutý,“ vysvetlil Marek Čepko, generálny riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry v príhovore v príručke pre žiadateľa, ktorú PPA vydala.

V tejto súvislosti PPA aj agrorezort už opakovane cez médiá uisťovali poľnohospodárov, že podmienky – ktoré sa pre šírenie nákazy nebudú dať naplniť na sto percent – dostanú generálny pardon. Malo by ísť napríklad o výnimky v rámci kontrol dobrých životných podmienok zvierat, pri žiadostiach o doplnkovú vnútroštátnu platbu na dobytčie jednotky, či pri plnení podmienok pastevného chovu. Či budú výnimky potrebné, ukážu až najbližšie mesiace a to, či a ako bude nákaza na Slovensku postupovať. V prípade potreby musia dotknutí agropodnikatelia nemožnosť plniť podmienky oznámiť platobnej agentúre na tlačive „Oznámenie o prípadoch vyššej moci a mimoriadnych okolností“.

Po termíne so sankciami

V tomto roku by si žiadatelia o priame platby mali prerozdeliť sumu asi 600 miliónov eur. Najskôr však o ne musia úspešne požiadať. Čas majú – tak ako každý rok, do polovice mája.

„Jednotné žiadosti o priame podpory podávajú žiadatelia cez portál slovensko.sk do 15. mája 2025. Žiadatelia majú možnosť podávania aj po tomto termíne, no so sankciou za neskoré podanie. Toto je možné do 31. mája 2025,“ informovala Pôdohospodárska platobná agentúra.

Sankcie za neskoršie podanie žiadosti sú žiadateľom známe aj z minulosti. Vlani ich však PPA neukladala – aj dodatočne tak mohli poľnohospodári podať žiadosti bez hrozby krátenia platieb. Tento rok sa však agentúra vracia k pôvodným praktikám.

„Vnímame to minimálne z dvoch strán. Po prvé – považujeme za spravodlivý systém, že ak sa väčšina žiadateľov správa zodpovedne, teda už od začiatku roka sleduje podmienky, ktoré má dodržiavať, pripravuje podklady a včas podá žiadosť, tak by mala byť zvýhodnená oproti tým žiadateľom, ktorí si prípravu a podávanie žiadostí nechávajú na poslednú chvíľu. Na druhej strane, ak si nejaká množina žiadateľov necháva prípravu a podanie žiadosti na poslednú chvíľu, až po riadnom termíne, vnímame sankcionovanie za každý deň omeškania za správne. V opačnom prípade by to bolo nespravodlivé voči svedomitým poľnohospodárom, ktorí strávili stovky hodín prípravou,“ vyjadril sa pre poľnoinfo.sk Martin Rovaš z Odboru poľnohospodárstva a služieb Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Spravodlivý systém však podľa neho musí fungovať aj pri spravodlivo nastavených a fungujúcich podmienkach.

„Ak by žiadateľom neboli dostatočne včas sprístupnené všetky potrebné informácie (legislatíva, usmernenia, odpovede na najčastejšie otázky, aktuálny- nielen aktualizovaný LPIS atď.) a technické možnosti (funkčné GSAA, funkčný celý proces podávania žiadostí vrátane funkčnosti stránky slovensko.sk), tak udelenie sankcie by bolo nespravodlivé. Žiadatelia najlepšie vedia, koľko času aj v nočných hodinách strávili v minulom roku pri pokusoch o pripojenie a prácu v aplikácii GSAA. Veríme, že v tomto roku bude situácia podstatne stabilnejšia. Túto nádej a presvedčenie zdieľame na základe jednoznačne lepšie nastavených procesov, počínajúc kampaňou roku 2024,“ dodal Rovaš.

Aktualizovaný LPIS

Jednou z noviniek aktuálnej kampane má byť to, že cyklická aktualizácia systému LPIS už nebude prebiehať po jej spustení. PPA už v januári deklarovala, že práve pre problémy, ktoré takýto postup spôsoboval poľnohospodárom v praxi, vykoná aktualizáciu vopred. Tento krok agropodnikatelia privítali, narazili však aj na problémy.

„Nemenej dôležitým krokom je „reálny“ LPIS, teda zakreslenie pozemkov podľa skutočného stavu v teréne. V ostatných dňoch sme totiž zaznamenali nepokojnosť s týmito podkladmi, a to z niekoľkých dôvodov. Prvým je nesprávne uvedená svahovitosť, kedy pozemok na rovine má priradenú vysokú svahovitosť. Druhým je zmena svahovitosti oproti stavu LPIS pri výseve ozimín. Kladieme si otázku – zmenila sa vari metodika LPIS, keďže stav pozemku sa v jari oproti jeseni nezmenil? Tu konštatujeme, že žiadateľ nevedel o týchto zmenách včas,“ vysvetlil Martin Rovaš z SPPK.

Odborník agrokomory je presvedčený, že nastavenie LPIS by sa nemalo meniť „z večera do rána“, pretože nielenže to núti poľnohospodára prispôsobovať žiadosť o podporu, ale aj meniť osevný plán.

„To spôsobuje aj finančné škody v celkovom hospodárení podniku vrátane živočíšnej výroby, nehovoriac o sankciách zo strany PPA, keďže žiadateľ po zmene LPIS už potenciálne porušuje niektoré podmienky,“ uviedol M. Rovaš.

Komora sa podľa neho už obrátila na Pôdohospodársku platobnú agentúru.

„Na základe informácií od našich členov sme minulý týždeň poslali vzorku niekoľkých desiatok prípadov nesúhlasu žiadateľov so stavom LPIS. Za optimálne považujeme opraviť tieto podklady zo strany PPA a vydať zo strany PPA pre žiadateľov usmernenie, ako tento problém urýchlene riešiť bez sankcionovania, keďže žiadateľ tento problém nespôsobil a navyše, pri zakladaní úrody v jeseni minulého roku dodržal všetky podmienky platnej legislatívy. Preto by zmenený stav LPIS nemal spôsobovať žiadateľovi sankcie,“ uviedol Rovaš.

Novinkou v rámci Lpisu je tento rok tiež návrat plôch na lyžiarskych svahoch do systému, ktoré z neho boli pred časom vyňaté. Aktuálne sa do neho vrátilo 825 hektárov týchto plôch, na ktoré žiadatelia opäť môžu po úspešnom podaní žiadosti poberať priame podpory.

Elektronická evidencia pozemkov

Súčasťou žiadostí aj tento rok má byť evidencia prenajatých a vlastných pozemkov. Tá musí byť urobená výhradne v dokumente Excel a nahratá do systému pre každé katastrálne územie zvlášť.

„Geopriestorová aplikácia GSAA porovná deklarovanú výmeru v roku 2024 s výmerou uvedenou v elektronickej evidencii. V prípade, ak je celková výmera v evidencii menšia ako je výmera v GSAA, znamená to, že v aplikácii GSAA existuje výmera, ktorá nie je uvedená v evidencii prenajatých/vlastných pozemkov. Žiadateľ bude na túto skutočnosť upozornený a bude potrebné vykonať nápravu,“ informuje PPA v príručke pre žiadateľa.

Z poľnohospodárov nemajú byť fotografi

Samotná PPA avizovala pre aktuálnu kampaň to, že poľnohospodárov odbremení od vyhotovovania a zasielania množstva fotografií. V prípade potreby nahratia geotagovaných fotografií, ich budú mať poľnohospodári zasielať cez novú aplikáciu.

„Nebudeme z poľnohospodárov robiť fotografov. Nebudú nám musieť posielať stovky geotagovaných fotografií,“ objasnil Marek Čepko, riaditeľ PPA na tlačovej konferencii k predstaveniu kampane 2025 ešte v januári tohto roka.

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora potvrdila, že podľa jej informácií by systém AMS už mal byť detailnejší a lepšie fungujúci.

„Pre kampaň 2025 predpokladáme skvalitnenie systému AMS. Očakávame a navrhujeme predovšetkým priebežné vyhodnocovanie geotagovaných fotografií, ako aj zapracovanie legislatívnych termínov ku konkrétnej ploche a vegetačnému obdobiu jednotlivých plodín do vyhodnocovania AMS. Aby sa nestalo, že AMS vyžaduje fotografiu plodiny v období, kedy sa už na ploche prirodzene nenachádza. To bol častý príklad z roku 2024, keď systém AMS vyhodnotil porast kukurice na siláž v júni zelenou farbou semafora, teda potvrdil dodržanie všetkých príslušných podmienok, ale v auguste, keď už bola kukurica v súlade s bežnou praxou pozberaná, semafor bezdôvodne a zbytočne vysvietil pozemok do oranžovej. Taktiež očakávame, že vyhodnocovateľom AMS bude poskytnutá kompetencia „prepnúť“ semafor napríklad z oranžovej do zelenej. Tiež očakávame vytvorenie medzičlánku – kompetencie komunikovať so žiadateľom a predchádzať tak neefektívnemu výkonu kontrol alebo zbytočnému sankcionovaniu žiadateľov,“ vyjadril sa Martin Rovaš.

Dokladovanie aktivity

Žiadatelia, ktorí aj v aktuálnej kampani chcú dokladovať to, že sú aktívnymi poľnohospodármi, musia k žiadosti opäť priložiť doklady obsahujúce údaje o príjmoch z poľnohospodárskej činnosti a príjmoch z nepoľnohospodárskej činnosti.

„Pre kampaň 2025 na preukázanie splnenia podmienky aktívneho poľnohospodára predkladáte prílohu preukazujúcu príjem z poľnohospodárskej činnosti a príjem z nepoľnohospodárskej činnosti za predchádzajúci kalendárny rok spolu so sumárom tak, aby bolo zrejmé, že suma uvedená v čestnom vyhlásení je rovnaká, ako v predložených dokladoch. Pre kampaň 2025 zatiaľ Pôdohospodárska platobná agentúra nepožaduje inú formu predloženia týchto dokladov,“ informuje PPA.

Zmeny by v tomto smere mali nastať až na budúci rok.

„Upozorňujeme, že v budúcoročnej Kampani 2026, v rámci administratívnej kontroly, budú na tieto doklady kladené vyššie nároky, a preto Pôdohospodárska platobná agentúra odporúča, čo najskôr začať na strane žiadateľov rozdeľovať príjmy na poľnohospodárske a nepoľnohospodárske, napríklad cez analytické účtovníctvo. Žiadatelia si tak nielen zjednodušia svoje výkazníctvo, ale budú tiež pripravení na Kampaň 2026,“ informuje PPA v Príručke pre žiadateľa.

Novinky v ekoschémach

Nová kampaň prináša viacero noviniek v rôznych oblastiach. V prípade neprojektových opatrení v druhom pilieri sa napríklad mení dĺžka viacročných záväzkov pre nových žiadateľov na dva roky. Pri jednotnej žiadosti o platbu k novinkám patrí to, že z kondicionality vypadla podmienka povinného úhorovania štyroch percent pre základnú schému podpory, a pribudla možnosť mulčovania trvalého trávneho porastu ako hlavný agrotechnický úkon na maximálne 20-tich percentách plochy TTP. V rámci ekoschém tiež pri plochách v chránenom území môžu poľnohospodári využiť možnosť vytvorenia ostrovov biodiverzity namiesto biopásov.

„Vytvorenie ostrovov biodiverzity bolo aj naším návrhom. Ministerstvo chce podľa dôvodovej správy týmto opatrením zvýšiť možnosti vyčlenenia neproduktívnych plôch na ornej pôde a očakáva zvýšené zapojenie podnikov do podpory celofarmovej ekoschémy v regiónoch, v ktorých sú zložitejšie podmienky pre vytváranie biopásov pri rozdeľovaní lánov na 20 hektárov, napríklad pri členitejšom ráze krajiny,“ vysvetlil Martin Rovaš z SPPK.

V rámci ekoschém podľa neho dochádza aj k ďalším novinkám.

„Je to napríklad predĺženie doby na zapracovanie maštaľného hnoja z 12 na 20 hodín, výnimka z celoročného krytu medziradia vinohradov v 1. – 3. roku výsadby, zmeny v definícii parcely neproduktívnych plôch, možnosť mulčovať biopásy aj v rámci hlavnej agrotechnickej operácie, tiež posun termínu rozorania biopásu, zjednotenie termínu ošetrovania úhorov, biopásov a plôch vysiatych zmesami pre opeľovače, možnosť mulčovať 20 percent výmery TTP a zrušenie riadneho termínu kosenia TTP. Novinky vznikli na základe našich návrhov a konzultácií aj s ministerstvom pôdohospodárstva. Ich zavedenie vnímame ako snahu ministerstva o zmiernenie podmienok ekoschém a širšie zapojenie poľnohospodárov do tejto podpornej schémy. Všetky zmeny v ekoschémach, ktoré sme vymenovali, sú v prospech poľnohospodárov, ako aj krajiny,“ dodal Martin Rovaš.

Preddavky aj tento rok

Súčasťou prerozdeľovania priamych platieb sú každoročne aj kontroly – a ani tento rok to nebude inak.

„Kontrola na mieste môže byť zameraná buď na kontrolu podmienok kondicionality alebo na kontrolu podmienok oprávnenosti pre tie schémy podpory, na ktoré bol prijímateľ vybraný na kontrolu. Kontrolórky a kontrolóri okrem kontroly vyžiadanej dokumentácie môžu merať deklarované plochy dronmi, overovať spôsobilosti plôch aj deklarované hospodárske zvieratá. Ak to nie je v rozpore s účelom kontroly, Pôdohospodárska platobná agentúra sa na kontrolu vopred ohlási,“ uvádza PPA vo svojej príručke.

V nej tiež avizuje využívanie dronov v oblastiach s ťažšou dostupnosťou. Nakúpila ich koncom minulého roka.

„Nové technológie sú pre prijímateľov aj pre Pôdohospodársku platobnú agentúru prínosom. Doteraz sme sa pri kontrolách museli spoliehať na externú pomoc od dodávateľov. Pri použití dronov priamo v našej réžii, si tak môžeme byť istí nielen kvalitou kontroly, ale aj jej rýchlosťou,“ uvádza PPA.

Tak ako vlani, aj tento rok podľa platobnej agentúry budú súčasťou kampane preddavky k priamym platbám. S ich vyplácaním by sa malo začať 3. novembra 2025. S vydávaním rozhodnutí plánuje PPA začať 1. decembra s tým, že už o dva dni neskôr avizuje vyplácanie prvých finančných prostriedkov.

„Posledným dátumom kampane 2025 je 30. jún 2026, kedy budú na účtoch poľnohospodárov všetky financie, ktoré im patria,“ deklaruje Marek Čepko, generálny riaditeľ PPA v príhovore v príručke pre žiadateľa.

Autor článku: Ivana Kaliská

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments