Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Zo sveta

Vyššia úroda obilia vo Francúzsku

Na rozdiel od situácie na trhu so pšenicou v Rusku a Nemecku, Francúzsko očakáva o niečo vyššie úrody než predpokladalo ešte minulý mesiac. Ministerstvo poľnohospodárstva oznámilo, že úroda mäkkej pšenice by v roku 2010 mala byť vyššia než sa pôvodne očakávalo, aj keď konečná úroda bude stále o niečo slabšia než v predchádzajúcom roku.

Podľa ministerstva by úroda mäkkej pšenice mala dosiahnuť 35,7 milióna ton (t), čo je mierny rast oproti augustovým odhadom na úrovni 35,2 milióna t. Je to síce o 1,5 % menej než úroda tejto komodity v minulom roku, no v porovnaní s Nemeckom je situácia vo Francúzsku podstatne lepšia. Priemerná úroda z hektára sa odhaduje na 7,24 t, zatiaľ čo minulý mesiac ministerstvo ešte počítalo so 7,11 t na hektár.

Zvýšené odhady úrod by mohli podporiť export pšenice z Francúzska, na ktoré sa v poslednom období obracia stále viac obchodníkov po tom, ako Rusko zastavilo vývoz minimálne do konca roka a je možné, že to bude ešte dlhšie a úrody v Nemecku poškodilo daždivé počasie.

Francúzsko zároveň mierne zvýšilo aj prognózu v oblasti produkcie kukurice z augustových odhadov 13,5 na 13,6 milióna t, aj keď aj tento zvýšený objem produkcie bude znamenať úrody o 11 % nižšie než v minulom roku. Vyššie sa čakajú aj úrody jačmeňa a repky olejnej, v obidvoch prípadoch však budú tiež ako pri pšenici a kukurici oproti úrodám v minulom roku nižšie.

Informovala o tom agentúra Reuters.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments