Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Mimoriadne zasadnutie FAO v dôsledku zdražovania potravín

Mimoriadne zasadnutie FAO v dôsledku zdražovania potravín
insert_photoFAO

Organizácia OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) zvolala na 24. septembra mimoriadne zasadanie medzivládnej komisie. Dôvodom je slabá tohoročná úroda a rast cien obilnín. Uviedol to v piatok hovorca FAO Christopher Matthews.

FAO sa obáva, aby zdraženie potravín nevyvolalo v chudobných krajinách tzv. hladové nepokoje, podobne, ako pred dvoma rokmi.

Cena pšenice od začiatku augusta výrazne stúpla po tom, ako Rusko zakázalo jej vývoz pre slabú úrodu, ktorú zdecimovalo sucho a následné požiare.

Podľa Matthewsa mnohé členské štáty FAO sa obávajú, aby sa nezopakovali sociálne nepokoje z roku 2008, keď rastúce ceny potravín vyhnali ľudí do ulíc a násilnosti si vyžiadali desiatky obetí.

Ceny potravín už tento týždeň vyvolali zrážky v Mozambiku. Svoje pobúrenie nad zdražením potravín v priemere o 15 % už demonštrovali aj obyvatelia Egypta, Srbska a Pakistanu.

FAO a experti ale pripomínajú, že terajšia situácia sa líši od situácie v roku 2008, keď prudké zdraženie obilnín zapríčinil zvýšený dopyt po biopalivách, ktorý vyhnal ceny potravín na najvyššiu úroveň od roku 1982. Príčinou súčasných problémov je sucho, ktoré zničilo úrodu v Rusku a na Ukrajine.

Informovala o tom agentúra AP.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: FAO

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments